Правителството на Панама отрече, че депортираните от САЩ мигранти, които са били забелязани да държат плакати на прозорците на хотели, молейки за помощ, са били държани против волята им.
Министърът на обществената сигурност Франк Абрего заяви, че мигрантите не са „лишени от свобода“, докато очакват репатриране.
„Те са под наш надзор за тяхна защита“, каза той.
Полицаи бяха забелязани да охраняват хотел „Декаполис“ в Панама сити, където жени, за които се смята, че са част от групата, държаха пред журналистите отдолу написани на ръка табели с надписи „Моля, помогнете ни“ и „Не сме в безопасност в нашата страна“.
Според Абрего групата включва мигранти от Китай, Индия, Иран и Виетнам.
Тези, които не се приберат доброволно, ще бъдат прехвърлени в приют в джунглата Дариен, близо до границата с Колумбия, докато Международната организация по миграция и Агенцията на ООН за бежанците организират преместването им в друга държава, каза Абрего.
„Осигуряваме им всички необходими медицински грижи и удобства и ще продължим да го правим, докато и последният от тях не напусне страната ни, за което се договорихме с правителството на Съединените щати“, добави той.
Панама е спазила „всички международни разпоредби“, заяви Абрего.
Министърът се появи пред пресата, след като „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че на мигрантите са били отнети паспортите и повечето от мобилните им телефони.
Те са били „заключени в хотел, забранено им е било да се срещат с адвокати и им е било казано, че скоро ще бъдат изпратени в импровизиран лагер близо до панамската джунгла“, пише вестникът.
Според вестника поне един човек в хотела „се е опитал да се самоубие“ и е разговарял с няколко души там, които са се представили за търсещи убежище и са заявили, че са били задържани против волята им.
В първия ден от встъпването си в длъжност миналия месец президентът Доналд Тръмп обяви национално извънредно положение на южната граница на САЩ и обеща да депортира „милиони и милиони“ мигранти.
По време на неотдавнашната латиноамериканска обиколка на държавния секретар на САЩ Марко Рубио Панама и Гватемала се съгласиха да служат като мост за мигрантите от други националности, депортирани от администрацията на Тръмп.
На 17 февруари Коста Рика също се съгласи да си сътрудничи при репатрирането на такива мигранти.