Дания и Норвегия обявиха, че ще „засилят сътрудничеството си в областта на отбраната“ на фона на „предизвикателната“ ситуация в областта на сигурността в Европа.
„Двете държави трябва да увеличат отбранителните си способности и ние виждаме предимствата на по-тясното сътрудничество. Това не само ще укрепи отбраната на двете страни, но и ще допринесе за цялостния отбранителен капацитет на скандинавските и северноевропейските страни“, заяви министър-председателят на Норвегия Йонас Гахр Стор в изявление на норвежкото правителство.
В съвместно изявление на двете страни се казва, че е налице „необходимост Европа да поеме по-голяма отговорност за европейската отбрана“ и че двете страни „увеличават значително разходите си за отбрана“.
Стор се срещна с датския си колега Мете Фредериксен в Осло, за да обсъдят по-тясното сътрудничество, като по-конкретни подробности ще бъдат обявени през май.
„Ние вече си сътрудничим в поддръжката на самолетите F-35. Като инвестираме в платформи, оръжейни системи, съвместни сензори и боеприпаси, можем да намалим както разходите за закупуване, така и за поддръжка“, заяви Сторе.
Норвегия и Дания са членове на НАТО и основни доставчици на военна помощ за Украйна.
Датското правителство наскоро обяви, че ще отпусне още 50 милиарда крони (7 милиарда долара) за допълнителни разходи за отбрана от 2025 до 2026 г., с което датските разходи за отбрана ще нараснат до 3% от националния БВП.
„Всички европейски страни са в едно и също положение – готови сме да харчим повече пари, но е трудно да купуваме. Ето защо може да се наложи да работим по-тясно заедно, когато става въпрос за способности“, заяви Фредериксен пред датската информационна агенция Ritzau.
Европейските съюзници сега говорят за по-нататъшно увеличаване на инвестициите в отбраната в условията на руска агресия и несигурна подкрепа от страна на Вашингтон.
Британският министър-председател Киър Стармър обеща във вторник да увеличи разходите за отбрана до 2,5% от икономиката до 2027 г., а следващият лидер на Германия, консерваторът Фридрих Мерц, заяви след изборната победа на партията си в неделя, че негов „абсолютен приоритет“ ще бъде укрепването на европейската сигурност.
Съмненията за ангажираността на президента на САЩ Доналд Тръмп към европейската сигурност са породени от това, че той поиска европейските сили да плащат повече за собствената си сигурност.