„Сагата около българската евродепутатка се превръща в един от най-сериозните корупционни скандали, засягащи работата на Европейската прокуратура. В момента сме свидетели на три безпрецедентни елемента – заплашван европейски прокурор, преки обвинения към български институции за възпрепятстване на разследването, както и вътрешно разследване на самата Европрокуратура“.
Това заяви депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов в предаването „Денят започва“ по БНТ.
Той подчерта, че тук не става дума за личността на прокурора, а за институционален скандал с европейски мащаб. По думите му, ПП-ДБ вече са сезирали Европрокуратурата с настояване да се защити всеки свидетел по случая.
Случаят „Чирен“ и свързаните с него фигури
Пандов припомни, че скандалът с газовото хранилище в Чирен не е нов – за него има сигнали и публикации от Антикорупционния фонд още преди години, а в тях името на Делян Пеевски е споменавано нееднократно.
„Интересното е, че двама от свързаните с този казус – Владимир Малинов и Александър Илков, по-късно бяха повишени до министри в правителството на Димитър Главчев“, коментира Пандов.
Политически компромиси и фалшив евроатлантизъм
Депутатът от ПП-ДБ обвини новото мнозинство в парламента, че се опитва да наложи „фалшив компромис“: че за да запазим евроатлантическата ориентация на България, трябва да преглътнем корупцията.
„Това се опитват да внушат Борисов и Пеевски. Но когато не се бориш с корупцията, евроатлантизмът ти е просто етикет без съдържание“, подчерта той.
Според Пандов, ГЕРБ са необходими на Пеевски, тъй като са най-голямата парламентарна сила, с най-голяма електорална тежест. БСП и ИТН, по думите му, действат като „подизпълнители“, вече „опитомени от г-н Пеевски“.
Проблем с легитимността на избора?
По повод евентуални нередности около избора на европейската прокурорка Теодора Георгиева, Пандов заяви, че ако тя е избрана по нечестен начин, това няма нищо общо с ПП-ДБ. Той изрази надежда истината да излезе наяве и подчерта значението на независимото разследване от страна на Европрокуратурата, тъй като формацията му няма доверие в българската прокуратура.
Популистки формации използват слабостта на управляващите
В заключение, Пандов заяви, че проруските партии в парламента – „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ – се възползват от разминаванията и слабостите на управляващата проевропейска коалиция, за да печелят влияние.
„Когато компромисът с корупцията става условие за управление, това разрушава основите на демокрацията и подкопава доверието в евроатлантическия път на България“, категоричен беше той.