Мащабните мита, въведени или планирани от президента Доналд Тръмп, подкопават доверието и създават несигурност, но не се очаква рецесия в близко бъдеще, заяви Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), в интервю за Reuters NEXT Newsmaker.
„Това ми напомня, че доверието на потребителите и инвеститорите отслабва – и това влияе на растежа. Но не виждаме рецесия на хоризонта“, подчерта тя.
Георгиева уточни, че МВФ ще направи лека низходяща корекция на прогнозите за глобалния растеж в следващия си доклад през април.
През януари Фондът повиши прогнозата си за растеж през 2025 г. от 3,2% на 3,3%, като прогнозата за САЩ бе увеличена до 2,7%.
„Не виждаме драматично въздействие от митата до момента, но продължаващата несигурност е проблем. Колкото по-рано има яснота, толкова по-добре“, коментира Георгиева.
Тя предупреди, че много държави са с изчерпани фискални и парични резерви след пандемията и сега са по-уязвими към бъдещи шокове.
След завръщането си в Белия дом, Тръмп наложи мита от 20% върху стоки от Китай, обяви 25% мита върху автомобили, метали и други европейски продукти, както и планира „глобални реципрочни мита“ от 2 април, наричайки датата „Ден на освобождението“.
Несигурността около тези политики вече повлия на пазарите – американските борсови индекси са паднали с близо 10% от средата на февруари насам.
Георгиева отбеляза, че въпреки протекционистките мерки, световната търговия все още расте, като търговията с услуги изпреварва тази със стоки. Тя вижда и положителна страна: по-малките държави се фокусират върху структурни реформи и взаимно сътрудничество, което повишава устойчивостта им.
По отношение на ангажираността на САЩ с МВФ, въпреки оттеглянето на Тръмп от други международни организации, Георгиева е оптимист:
„Министърът на финансите Скот Бесент разбира защо МВФ е важен за САЩ. Ние сме единствената институция, която може да спасява държави в беда.“
Тя допълни, че САЩ са спечелили около 3,2 млрд. долара от своите авоари във Фонда през последните две години.
„Съединените щати са нашият дом. Това е мястото, където живеем, където децата на моите служители ходят на училище“, завърши Георгиева.
Според Сталинка икономическият растеж в ЕС бил отрицателен, ама стагнация нямало …
Сталинка,Като Цола Драгойчева,До Памперси!