Украйна категорично отхвърля всякакви компромиси, свързани с териториалната си цялост, отбранителните си способности и външнополитическия си избор, заяви украинският външен министър Андрей Сибига на пресконференция в Киев заедно с литовския външен министър Кестутис Будрис, съобщи Интерфакс.
„Ние никога няма да признаем никакви територии, откраднати от Русия, няма да се съгласим с каквито и да било ограничения на нашата армия или отбранителни способности, няма да позволим на никого да блокира нашия избор на съюзи от Алианса“, подчерта Сибига.
Той допълни, че украинската армия трябва да бъде подсилена, а възпирането срещу Русия – засилено, не само в настоящето, но и в периода след края на войната.
Украйна и Литва – стратегически партньори
Министърът изрази дълбока благодарност към Литва, наричайки я „един от най-близките съюзници на Украйна“. По думите му:
- литовската помощ възлиза на над 1,5 млрд. евро
- Това представлява около 2% от БВП на Литва
Контекст: предложения за мир и преговори
Сибига информира своя литовски колега и за резултатите от преговорите в Саудитска Арабия, като подчерта непоклатимите принципни позиции на Киев.
Междувременно, през март и юни 2024 г., Wall Street Journal и New York Times публикуваха проекти на споразумения, за които се твърди, че са били обсъждани между Русия и Украйна в Истанбул през 2022 г.
Според изтеклите документи:
- Украйна е трябвало да се откаже от членство в НАТО
- Да остане „постоянно неутрална държава“, без участие във военни блокове
- Да ѝ бъде забранено да получава чуждо оръжие или войски
- Русия е настоявала за ограничение на украинската армия до:
- 85 000 войници
- 342 танка
- 519 артилерийски системи
Путин предлага „временна администрация“
На 27 март, по време на посещение в Мурманск, руският президент Владимир Путин предложи в Украйна да се създаде „временна външна администрация под егидата на ООН“, с цел подготовка на преговори. Той повтори тезата си за нелегитимност на украинския президент Володимир Зеленски, твърдейки, че Русия не знае с кого да води диалог.
Отговорът на Запада и позицията на Зеленски
Белият дом отговори, че украинското правителство се определя от конституцията и волята на народа, а не от външни сили.
На 28 март, президентът Володимир Зеленски подчерта, че ЕС и САЩ са отхвърлили новите искания на Кремъл и обвини Путин, че „се страхува от истински преговори с Украйна и с мен лично“.
Според Зеленски, Путин демонстрира, че не желае да сложи край на войната.