Планираният петролопровод от Унгария до Сърбия може да започне да задоволява всички нужди на Сърбия от суров петрол до 2028 г., заяви унгарският външен министър Петер Сиярто.
Изграждането на тръбопровода с годишен капацитет от 4-5 млн. тона може да започне в края на тази година или в началото на 2026 г., каза Сиярто на пресконференция в Белград със сръбския министър на енергетиката Дубравка Дедович Ханданович.
През 2022 г. двете страни се споразумяха да изградят тръбопровод, който да снабдява Сърбия с руски суров петрол Urals, идващ по нефтопровода „Дружба“ от съветската епоха.
Въпреки че Европейският съюз се стреми да намали зависимостта от руските енергийни доставки след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., Унгария, която няма излаз на море, все още получава около 80% от своя газ и по-голямата част от своя суров петрол от Русия.
Връзките между Сърбия и Унгария се засилиха през последните години, а дългогодишните им лидери – унгарският министър-председател Виктор Орбан и сръбският президент Александър Вучич – имат близки отношения с Русия.
Южният клон на петролопровода „Дружба“ минава през Украйна за Унгария, Словакия и Чешката република и от години е основният източник на доставки за рафинериите на трите страни.
Унгарската петролна компания MOL, която има рафинерии в Унгария и Словакия, представи предпроектно проучване за тръбопровода, което беше одобрено от двете страни.
„Понастоящем всички нужди на Унгария от внос на природен газ могат да бъдат задоволени чрез Сърбия. А с тази нова инвестиция всички нужди на Сърбия от внос на суров петрол ще бъдат задоволявани през Унгария“, каза Сиярто.
„Това създава стратегическа позиция, която ще осигури значителна сигурност и за двете ни страни“, каза добави той, визирайки енергийната сигурност.
Проектът за петролопровод включва увеличаване на капацитета на петролния поток между границата с Украйна и нейната рафинерия на река Дунав и изграждане на нов, дълъг 190 км тръбопровод от рафинерията до границата със Сърбия.
Разходите за разширяването на капацитета и изграждането на новия тръбопровод до границата ще бъдат около 130 млрд. форинта (350,33 млн. долара).