В свой пост във Фейсбук, народният представител Настимир Ананиев коментира “пътното убийство” в Шумен и поставя редица сериозни въпроси за законността, контрола и недопустимите двойни стандарти в прилагане на нормативната уредба.
Преди малко повече от 1 година в центъра на Шумен, 18-годишният Жечко Кюркчиев, докато търси музика в движение, отнема предимство и блъска друга кола. Скоростта на виновния е 103 км/час (при ограничение – 50 км/час). При удара загива на място 22 годишната Светломира Станчева, а спътничката й е ранена и със средна телесна повреда.
През юни Шуменският Окръжен съд наложи ефективна присъда на Жечко Кюркчиев – 3 години и 4 месеца затвор при общ режим на изтърпяване на наказанието. Втората инстанция намали присъдата на 3 години условно, с 5 години изпитателен срок.
Ананиев, чиято кауза е пътната безопасност, напомни, че според новото законодателство от лятото, извършителят трябвало да получи минимум 10 години ефективна присъда, тъй като деянието му попада с категорията “пътно убийство”. За съжаление обаче това дело се гледа на база старото законодателство.
Лятото народните представители приеха поправка в наказателния кодекс, които гласят:
„Ако деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества или техни аналози или лицето без медицински причини откаже да бъде тествано за алкохол и/или наркотични вещества, или техните аналози или от него е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, или деецът е избягал от местопроизшествието, или е управлявал, без да има необходимата правоспособност, когато такава се изисква по закон, както и след превишаване на разрешената скорост в населено място с повече от 50 км/ч или ако деянието е извършено след преминаване на червен сигнал на светофарната уредба, или на пешеходна пътека наказанието е – при смърт – лишаване от свобода от пет до петнадесет години, а в особено тежки случаи – лишаване от свобода от десет до двадесет години.“
Самият случай е много скандален. В началото излиза информация, че шофьорът е бил под влияние на амфетамини. Малко след това колата, с която е извършено убийството, се запалва на полицейския паркинг. Има слухове, че в нея е имало наркотици.
“Пътният убиец” не е от случайна фамилия и усещането за “чадър” струи отвсякъде. „Има ли съдебен или полицейски чадър над убиеца?“, попита Ананиев.
Заместник-председателят на парламентарната група на ПП-ДБ, Настимир Ананиев, заяви, че тази присъда е гавра с цялото общество и, че жертвите заслужават правосъдие.
Надеждата е на последна инстанция да се върне справедливостта и убиецът да понесе своята отговорност.