Над 11 милиона секретни документи бяха разкрити и споменати за първи път от германското издание „Зюддойче Цайтунг“. След появата на информацията канадецът Крейг Мъри изрази своето мнение.
Според него панамските адвокати крият 1% от богатството. От думите му става ясно, че на пръв поглед мотива на онзи, който е предал данните, е похвален, защото се осветява системата, в която свръхбогатите могат да крият притежанията си и да укриват данъци.
„За съжаление за изтичането е направена ужасна грешка при обръщането към западните корпоративни медии за популяризиране на данните. В резултат на това първата голяма новина, публикувана от „Гардиън“, е за Владимир Путин и виолончелиста. Вярвам в тази история и не се съмнявам, че Путин е част от тази мрежа. Но защо са съсредоточени върху Русия?“, попита Мъри.
Той казва, че руското богатство е само една малка част от парите, скрити с помощта на „Мосак Фонсeка“. Обръща внимание и на факта, че „Зюддойче Цайтунг“ и „Гардиън“ търсят имена, свързани с нарушаване режима на санкции на ООН. Споменават се държави като Зимбабве, Северна Корея, Русия и Сирия, но не и големи западни корпорации или милиардери като основни клиенти. „Голяма част от изтеклия материал ще остане в тайна“, пише още „Гардиън“.
Канадецът допълва още: „Мръсните тайни на западните корпорации ще останат непубликувани. Очаквайте да ударят Русия, Иран и Сирия и за „балансиране“ някоя малка страна като Исландия“.
„Корпоративните медии – „Гардиън“ и „Би Би Си“ във Великобритания, имат достъп до базата данни, която вие и аз не можем да видим. Те се въздържат дори и от това да видят дали има информация за западна компания в документите.“ Мъри приветства да не забравяме и факта, че „Гардиън“ унищожи копия на досиетата на Едуард Сноудън по нареждане на „МИ6“. Поставя въпроса какво би се случило, ако потърсят информация за компании и организатори, които са спонсори.
Мъри заявява, че Русия и Китай са корумпирани и би желал да разбере, какво могат да направят западните страни по въпроса.