Search Suggestions
      четвъртък, 14.11.24
      Search Suggestions

          Отчита се ръст на производствените цени в Китай от пет години насам

          Производствените цени в Китай нараснаха изненадващо през септември за пръв път от близо пет години насам, слагайки край на доста продължителната индустриална дефлация, което сякаш е сигнал за подобряване на оперативните условия на промишления сектор и знак за стабилизация на втората по сила световна икономика.

          Индексът на цените на производител (PPI) нарасна през септември с 0,5% на месечна база и се повиши изненадващо с 0,1% на годишна база при очаквания за понижение с 0,3% спрямо септември 2015-а година, показват данни на Националното статистическо бюро. Това представлява първо излизане на индекса PPI на позитивна територия от януари 2012-а година насам след негов спад с 0,8% през август.

          Основна причина за растежа на производствените цени на годишна база са по-високите цени на стоманата и на каменните въглища, като това предполага, че китайската промишленост сякаш започва да се справя с важния проблем свързан със свръхпроизводството. Според някои анализатори, краят на дефлацията в производствения сектор е добър сигнал за стабилизация на китайската икономика.

          В същото време и потребителската инфлация се ускори по-силно от очакваното, спомагайки за отслабване на инвеститорските опасения относно здравето на втората по сила световна икономика, които бяха факт след оповестени в четвъртък доста разочароващи данни за китайския износ и внос през септември.

          Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през септември на месечна база с 0,7% и нарасна на годишна база с 1,9% след повишение с 1,3% през август (10-месечно дъно) и прогноза за по-сдържан растеж от 1,6 на сто. Въпреки по-силното ускоряване на инфлацията, индексът CPI все още остава далеч под заложеното от властите в Пекин целево ниво от 3% за настоящата година, което би дало възможност за предприемане на по-нататъшни стимулиращи икономиката политики, ако това е необходимо.

          По-добрите от очакваното данни за потребителските и производствените цени в Китай оказват известна подкрепа за инвеститорския риск-апетит на глобалните пазари на акции.

          Азиатските борси приключиха петъчната търговия на позитивна територия, като японският индекс Nikkei нарасна с 0,49%, южнокорейският Kospi – с 0,36% и китайският Shanghai Composite Index – с 0,08%.

          Европейските фондови пазари също бележат повишение в началото на днешната търговия, като общият индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,91%, немският DAX – с 0,86%, френският CAC40 – с 1,07% и британският FTSE100 – с 0,59%.

          Източник: БНР

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions