Search Suggestions
      понеделник, 18.11.24
      Search Suggestions

          РИСК ЗА БАНКОВАТА СИСТЕМА У НАС?

          В момента таксите към частните съдебни изпълнители не се събират. Това заяви доц. Красен Станчев, преподавател в СУ в студиото на „Здравей България“ по Нова тв.
          200 млн. на година са събираните дългове за година на територията на страната ни. А около 1 млр. и 400 хил. лв. са възстановените пари по задължения.
          Не, е възможно НАП да харчи 1000 лв, за дълг от 1000 лв., заяви още той. Манолова не е права, че само частните съдебни изпълнители се занимават с тази дейност, с това се занимават и частни колекторски фирми, подчерта Станчев.
          Решението е малките дългове е много просто. Трябва да има електронен регистър и у нас. В момента процесът е доста скъп, около 18 лв. за електронно изпълнение за около 30 лв. дълг, коментира той.
          Държавните такси са много високи, но не е вярно, че частните съдебни изпълнители не са най-високите. Тези такси дори бяха намалени през 2013 и 2014 г., но иначе тя не се е покачвала от 2006 г. само тук, при нотариуси и адвокати се качват, заяви доцентът в студиото.
          Ако влезе обаче закона на Мая Манолова тези малки дългове стават несъбираеми. Ако това се случи, влиза в сила една защита и се влошават вземанията от длъжниците.
          У нас в момента банковата система трябва да бъде стабилизирана, заяви Станчев. Не знам как се е получило такова мнозинство на първо четене.
          Тенденцията е към намаляване на събираемостта на вземанията от страна на банките. Трябва да се знае, че при подписване на договор за заем, с фирма и ако има такъв стимул за не връщане ще се обърне цялата тенденция, коментира още Станчев.
          Тези закони подлагат на риск цялата система на банките у нас.
          Тези идеи са много лоши, ние ще се върнем не само към казуса КТБ, но всички банки и кредитори ще имат проблеми със вземанията, подчерта той.
          Длъжниците са много добре защитени по закона, има 11 процесуални правила при които не може да бъде отнет единствения апартамент, единствения доход и т.н. Няма как да се запорира пенсията на възрастен човек, ако тя е единствения му месечен доход, смята той.
          Ако се въведе фалит за частните лица, както предлага госпожа Мая Манолова системата ще се обърне, няма да има стимул за частните съдебни изпълнители, за банките. Това заяви в заключение доцентът.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions