Най-сериозна опасност от грипно заболяване ще има през идващия месец януари, това заяви пред „Нова телевизия“ директорът на Центъра по заразни и паразитни болести Тодовр Кантаржиев.
На този фон статистиките показват, че българинът остава недоверчив спрямо ваксините. През 2018 г. едва 0,02% от хората, живеещи у нас са се ваксинирали, това показват данните на Националния център за обществено здраве и анализи.
Според проучване на „Евростат“ пък за 2016-та година, едва 0.2 % от хората над 65 години в България са си сложили противогрипна ваксина.
Сравнителният анализ с живеещите във Великобритания, например, показва, че там 70% от възрастните хора са прибегнали до този метод на защита от заболяване. В Холандия броят е 68%, в Италия и Германия – 60%.
В същото време, България е с най-висок дял на лекувани от респираторни заболявания – 3 000 на всеки 100 000 души. С най-нисък са Гърция и Португалия – 500 на 100 000 души.
Кантарджиев коментира каква е ползата от поставянето на противогрипните ваксини.
Директорът на Центъра по заразни и паразитни болести беше категоричен обаче, че никоя ваксина не гарантира 100% защита срещу инфекциозни заболявания.
Професор Кантарджиев коментира и митовете около ваксините, разпространени от противниците им. По думите на специалиста, твърденията, че ваксините съдържат опасни вещества като живак в големи количества не отговарят на истината и ползите, които този метод на превенция осигуряват надхвърлят евентуалните вреди.