Френските депутати отхвърлиха проектобюджета на правителството, който беше значително изменен с нови данъци от опозицията. Силно задлъжнялата страна е подложена на натиск да балансира сметките си, предаде АФП.
След като мащабните увеличения на данъците в сборния проектозакон за приходите не бяха приети от Националното събрание, правителството на малцинството на министър-председателя Мишел Барние сега може свободно да внесе преработен текст в Сената, преди двете камари да се съберат, за да търсят компромис.
„Мнозинството от депутатите отхвърлят както фискалния удар, така и невъзможността Франция да изпълни европейските си ангажименти“, заяви министърът на бюджета Лоран Сен-Мартен след гласуването срещу текста с 362 на 192 гласа.
Долната камара е разделена на три сходни по големина блока: левия алианс, центристите и консерваторите, подкрепящи правителството, и крайнодясната партия „Национален сбор“.
През седмиците на дебати законодателите трансформираха първоначалния план на Барние за оздравяване на публичните финанси на стойност 60 млрд. евро, състоящ се от 40 млрд. евро съкращения на разходите и 20 млрд. евро нови данъчни постъпления.
Назначен от френския президент Еманюел Макрон, Барние се стреми да възстанови доверието. Световните рейтингови агенции очакват понижаване на кредитната способност на Франция.
Понижаването на рейтинга може да увеличи лихвеното бреме от огромния дълг на Франция, който все още е по-висок от сегашните 50 млрд. евро годишно. Той е второто по големина перо в държавните разходи след образованието.
Отхвърляйки съкращаването на разходите, левият алианс на твърдолинейната партия „Непокорна Франция“, социалистите, зелените и комунистите добави десетки нови данъци.
„Макронистите и крайната десница отхвърлиха бюджета за по-голяма социална и екологична справедливост, който левия алианс успя да изгради“, написа лидерът на „Непокорна Франция“ Матилд Пано в X.
Според Ерик Кокерел, депутат от партията, който оглавява финансовата комисия на долната камара, постъпленията според поправките на левицата щяха да възлизат на 75 млрд. евро.
Но Шарл дьо Курсон, центрист, натоварен да прокара закона за бюджета през парламента, изчисли, че новите приходи вероятно ще възлязат на 12 млрд. евро, след като бъдат премахнати мерките, „несъвместими с членството в Европейския съюз или които са противоконституционни“.
Законодателите одобриха мерки, сред които прекратяване на вноската на Франция в бюджета на ЕС. Тази промяна е инициирана от антибрюкселската партия „Национален сбор“.