Ако разходната част на държавния бюджет се запази на настоящите нива и през следващите години, правителството ще бъде принудено да увеличи данъците. Повишаването на осигурителните вноски е форма на данъчно облагане, но то не е достатъчно, за да осигури необходимите бюджетни приходи.
Това стана ясно по време на заседание на парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства, на което бяха изслушани представители на Фискалния съвет относно проекта за държавен бюджет за 2025 г.
Фискалният съвет: Данъците или разходите – изборът е неизбежен
Членът на Фискалния съвет Любомир Дацов подчерта, че правителството ще трябва или да намали разходите, или да увеличи данъците в даден момент.
„Увеличаването на данъците е политическа мярка, която може да бъде избегната, ако бъдем достатъчно гъвкави. По-разумният вариант е свиване на разходите“, заяви Мартин Димитров, председател на Подкомисията за контрол на публичните средства.
Възстановяване на стандартната ставка от 20% ДДС – гаранция за равнопоставеност
Фискалният съвет подкрепя възстановяването на стандартната ставка от 20% ДДС за ресторантьорските услуги, хляба и брашното, не само от фискална гледна точка, но и като мярка за гарантиране на равнопоставеност в данъчното облагане.
Според експертите намалените ставки не са довели до понижаване на цените на крайните продукти и са създавали предпоставки за данъчни злоупотреби.
Очакваните приходи от възстановяване на стандартния ДДС са:
📌 371,5 млн. лв. – от ресторантьорски и кетъринг услуги
📌 93,4 млн. лв. – от хляб и брашно
Приходите от ДДС са надценени – събираемостта остава под въпрос
Фискалният съвет поставя под съмнение прогнозите за събираемостта на ДДС, определяйки ги като прекалено оптимистични.
Според доклада „VAT gap in EU“ за 2024 г., потенциалът за допълнителни приходи от ДДС е 7,7%, но в предложения законопроект липсват конкретни мерки, които да обосноват този ръст.
Сивата икономика и борбата с данъчните измами
Правителството прогнозира, че мерките за намаляване на сивата икономика, борбата с данъчните измами и укриването на данъци ще имат положителен ефект от близо половин милиард лева.
В същото време свалянето на прага за регистрация по ЗДДС от 166 000 на 100 000 лв. предизвиква разнопосочни реакции.
„Тази мярка улеснява контролните органи, но същевременно създава допълнителна административна тежест за малкия бизнес“, посочват икономисти.
Проблемът с пенсиите – отговорност на осигурителната система
По време на заседанието доц. д-р Григорий Вазов коментира проблема с ниските пенсии, заявявайки, че държавата не носи вина за хора, които са се осигурявали на минимални вноски, но същевременно трябва да поеме отговорност за пенсиите на учителите и някои ключови сектори.
Проектобюджет 2025 не отговаря на икономическите реалности
Фискалният съвет изрази критика към проекта за държавен бюджет за 2025 г., посочвайки, че предложените мерки не отговарят на икономическите цели и предизвикателства.
Според експертите наложените автоматични индексирания на възнагражденията в някои сектори създават бюджетен дисбаланс, което може да доведе до дългосрочни финансови проблеми.
„Трябва да се промени подходът към изготвянето на бюджета – да се наблегне на ефективността и качеството на публичните финанси, а не просто на разпределението на средства“, заключава Фискалният съвет.