Кметът на Перник Станислав Владимиров намери временно решение на проблема с Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ „Рахила Ангелова“, като успя да тушира напрежението, съобщи той пред журналисти.
На 23 април стана ясно, че от 1 май родилки няма да бъдат приемани в отделението и ще се извършват само планови операции. След спешни разговори, проведени от кмета с представители на столични лечебни заведения, акушерките, които бяха подали заявления за напускане, са се съгласили да ги оттеглят временно — поне за един месец.
„Като кмет не мога да допусна застрашаване на човешки живот. Проведох разговор с началника на отделението д-р Ивайло Лазов, който разговаря и с целия си екип. Те ще останат толкова, колкото е необходимо – месец, два – докато намерим трайно решение. Имаме уверение от столични болници, че ще командироват акушерки за подкрепа,“ заяви Владимиров.
Според него, проблемът с кадрите в здравеопазването трябва да бъде решен на национално ниво. „Днес кризата е в Перник, утре ще е в друг град. Народните представители трябва да се ангажират“, допълни кметът.
Проблемът остава нерешен в дългосрочен план
Началникът на АГ-отделението д-р Ивайло Лазов призна, че е допуснал грешка, като не е потърсил по-рано съдействието на кмета. „Това не е трайно решение, а отлагане на проблема. Акушерките проявиха отговорност, като отложиха напускането си, за да обучат командированите си колежки“, коментира той.
Лазов уточни, че проблемите в отделението се отнасят не само за акушерките, но и за лекарите — в момента там работят трима медици със специалност и двама специализанти, единият от които е с ограничени езикови умения.
Началникът подчерта, че болницата е държавна, а не общинска собственост, и подчерта нуждата от по-активна намеса от страна на Министерството на здравеопазването и директора на лечебното заведение.
Критичен недостиг на персонал
По щат в АГ-отделението трябва да работят 15 акушерки. В момента:
- Две са в дългосрочен болничен заради здравословни проблеми.
- Четири са с подадено предизвестие за напускане.
- Две са изразили желание да останат на работа.
Годишно в Перник се регистрират около 300 раждания, докато преди 30 години броят им е надхвърлял 1800.