Общинските и държавните болници изразходват почти всичките си приходи, за разлика от частните лечебни заведения, които заделят част от парите си за инвестиции. Данните бяха изнесени по време на дискусия за болничната реформа в рамките на Икономическия форум за Югоизточна Европа, предаде БГНЕС.
Докладът за финансовото състояние на болниците сочи, че в частните и държавните здравни заведения почти 40% от средствата се изразходват за закупуване на консумативи, докато в частните се заделят приблизително 31%.
Общинските болници заделят почти 50% от печалбата си за изплащане на заплати, държавните отделят 46%, а частните 37%. Възнагражденията за медицински специалисти се увеличават като процент от приходите.
От данните в доклада става ясно, че към края на 2013 г. работещите лечебни заведения в България са 375, а ръстът им през годините се дължи на профилирането им. По отношение на приходите държавните болници печелят повече, в сравнение с частните.
Приходите на лечебните заведения у нас са нараснали с 300 милиона лева от 2006-2013 г. Задълженията достигат 670 милиона лева, като по-голямата част от тях са текущи. Средствата, доплащани от пациентите, варират между 350 и 400 милиона лева годишно.