„Вече два месеца цената на тока на свободния пазар е на нива, които удрят сериозно всички, които се снабдяват с електроенергия от него. Проблемът е особено голям за едрите индустриални консуматори. Този път причините не са вътрешни, а освен това и не са краткотрайни. Единствено битовите потребители остават в голяма степен незасегнати, поне по линия на сметките си за ток заради това, че пазарът не е напълно освободен и цените на тока за бита все още се контролират от Комисията за енергийно и водно регулиране“, това каза Калоян Стайков, главен икономист на Института за енергиен мениджмънт пред „Дневник“.
Според него настоящата ситуация е можело да бъде предвидена и е странно, че Европейската комисия не го е направила, а още по-лошото е, че не дава признаци да създаде мерки след 2 месеца на екстремно високи цени на електроенергията.
„Можеше да се очаква, че ще се стигне дотук и Европейската комисия в това време не направи нищо да изготви насоки, като по този начин се удължава финансовият натиск върху фирмите. Те може да предложат помощ с ретроспективен характер, но в това време фирмите сами трябва да се оправят. Нещо подобно на това, което гледахме в България с мерките заради коронавируса – пандемията започна от март и леко затихна в началото на лятото, а мерките сработиха през есента“, коментира той.
Той допълва, че тъне в мистерия и въпросът с цената на квотите въглеродни емисии, но очаква тяхното поредно поскъпване, което товари финансово замърсяващите производителите, поне да бъде отложено във времето.
Икономистът посочва, че случващото се сега се е очаквало още през 2020-та година.
Причина за това са прогнозите още тогава, че икономиката ще се възстанови след удара от пандемията, това, което не се е очаквало, е това да стане толкова бързо.
Последното допълнително е тласнало цените нагоре, но това също не е нещо неочаквано.