София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Емил Радев: Асен Василев пропусна да предложи България да е седалище на евроагенция

"9 държави подадоха документи, за да участват, ние дори не сме включени в процеса на избор"

6 мПолитика 209 Васил Василев

"България дори не участва в процеса за избор на седалище на нова престижна европейса агенция за борба с изпирането на пари - въпреки че става дума за важна институция, която ще отвори между 400 и 600 работни места". Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев минути преди идеята за основаването на новия орган да бъде финално одобрена в пленарната зала на Европарламента в Страсбург. "9 държави подадоха документи, за да участват. Българският финансов министър тогава Асен Василев реши, че дори няма да участваме в надпреварата", коментира Радев, който е един от докладчиците по новия закон за борба с изпирането на пари в ЕС. С това София остава единствената европейска столица, която няма агенция на нейна територия", допълни евродепутатът предаде 24 часа. 

"Досега само Съветът избираше седалището на агенции. За първи път ЕП също участва в това решение пълноправно. Европарламентът имаше 27 гласа - колкото са държавите членки. По негови думи всички българи в Европаралмента са положили огромни усилия да направят географското разпределение важен критерии и да може държава, която няма агенция на своя теритрия да има преимущество.  "Аз лично гласувах с 4 гласа - имал съм гласове колкото 4 държави. Шансовете ни бяха добри, но дори не участвахме в тази надпревара", посочи Радев минути преди гласуването на новия закон.

"Една от ключовите функции на новата агенция AMLA (Anti-Money Laundering/Countering the Financing of Terrorism Authority) е, че ще следи за прилаганто на наложените от ЕС санкции. "Ще имаме орган, който да наблюдава ефективно за спазването на санкциите. Разбира се, ще има и глоби за тези, които ги нарушават. А те са много големи - говорим за десетки милиони евро и проценти от оборота на големи финансови институции. Представете си за какви цифри говорим за една банка, която оперира в няколко държави в ЕС - може да бъде глобена над милиард", обобщи съдокладчикът.

"Органът ще координира и звената за финансово разузнаване в целия Европейски съюз. Създаването на институцията цели да укрепи инструментариума на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Това е първият подобен орган на европейско ниво, който ще координира усилията, ще има пряк надзор на 40 от най-големите европейски банкови институции, които оперират в 6 държави - членки и имат много голям оборот", обяснява Радев. Той посочва, че идеята е да няма рискове за изпирането на пари, тъй као досега едва 1% от тези престъпления се разкриват.

Заедно с целия пакет за пране на пари, се въвеждат и множество нови мерки - например бизнеси и големи финансови институции ще трябва да подават повече информация, за да докажат дадени обороти. Радев обяснява, че в това число влизат банките, финансовите институции, професиите, свързани с консултации, сделки с големи суми пари, казината, професионалните футболни клубове, търговците на луксозни стоки, на злато и скъпоценни камъни, криптовалути.

При криптотърговците ще се събира информация за всеки, който прави трансакции над 1000 евро - той ще бъде идентифициран и за него ще се събира инфомрация. Това се налага, тъй като криптовалутите позвляват незаконно да се финансират и незаконни начинания, включително терористични организации се финансират дейността си по този метод.

снимка: БГНЕС