Аталанта изтръгна победата в последните секунди и е за шести път на финал за Купата!

Флорентинците бяха спечелили първия мач с 1:0, но след днешната убедителна победа съперникът им продължи напред с общ резултат 4:2

9 дниФутбол 137 Симеон Кисьов

Отборът на Аталанта се класира за шести път в своята история за финал в турнира за Купата на Италия след победа с 4:1 срещу тима на Фиорентина в срещата-реванш от 1/2-финалите. Флорентинците бяха спечелили първия мач с 1:0, но след днешната убедителна победа съперникът им продължи напред с общ резултат 4:2.

Домакините откриха след ранен гол на Тюн Копмайнерс (8'), гостите изравниха през второто полувреме с попадението на Лукас Мартинес Куарта (68'), Джанлука Скамака (68') върна предимството на своите, а Адемола Луукман и Марио Пашалич оформиха крайния резултат в добавеното време. Момчетата на Винченцо Италиано играха с човек по-малко, когато бе изгонен Никола Миленкович.

На финала победителят ще срещне отбора на Ювентус, който оцеля в изключително тежък реванш срещу тима на Лацио, но спечели полуфиналната битка с общ резултата 3:2.

Който и да се класира за решителния сблъсък, ще има възможността да се бори за златен дубъл. И Аталанта и Фиорентина продължиха към полуфиналите на двата европейски клубни турнира - Лига Европа и Лига на конференциите, като и там трябва да преодолеят само още един съперник, за да попаднат в директен спор за отличие от най-високо равнище. Тези успехи донесоха страхотна възможност и за италианския футбол като цяло, защото от следващата година "Ботушът" ще има пети представител в Шампионска лига.

Бергамаските са направили една промяна в отбрана в сравнение с първия двубой между двата отбора в началото на април. Този път вместо Емил Холм, започва Давиде Дзапакоста. В халфовата линия пък Едерсон заменя Марио Пашалич. Нападението е тотално обновено и вместо Алексей Миранчук и Адемола Луукман, този път от първата минута в действие виждаме Джанлука Скамака и Шарле Де Кетеларе.

Винченцо Италиано също е направил промени в защитата спрямо първия мач във Флоренция, като този път стартират Додо и Бираги вместо Кайоде и Паризи. Нататък специалистът действа със същите играчи, които изковаха победата преди три седмици.

Бергамаските стартираха впечатляващо и само осем минути след първия съдийски сигнал поведоха. Флорентинците сбъркаха при изнасянето на топката и домакините организираха бърза контраатака, завършила с рейд на Тюн Копмайнерс, който преодоля диагоналет шут противниковия страж Терачано.

Пет минути по-късно домакините вкараха и втори гол чрез Джанлука Скамака, но той бе отменен след дълго преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR. След това в средата на полувремето гомайсторът Копмайнерс можеше да покачи сметката си, но този път Терачано се намеси подобаващо.