София 25 °C София 25°C - предимно облачно Велико Търново 20 °C Велико Търново 20°C - предимно облачно Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - разкъсана облачност Варна 23 °C Варна 23°C - ясно небе Бургас 22 °C Бургас 22°C - ясно небе

Грузия отвя фаворита Португалия и ще играе нa 1/8-финал

Хвича Кварацхелия се разписа още във втората минута, Жорж Микаутадзе точен от дузпа

3 дниФутбол 132 Симеон Кисьов

Грузия поднесе голяма изненада на Евро 2024, побеждавайки с 2:0 Португалия и класирайки се на 1/8-финалите на Евро 2024.

Португалците сгрешиха в центъра при изнасянето на топката във втората минута, от което грузинците се възползваха и успяха да поведат. Жорж Микаутадзе изведе Хвича Кварацхелия вляво в наказателното поле и той реализира по земя в далечния ъгъл - 1:0.

В 16-ата минута Кристиано Роналдо отправи мощен изстрел от пряк свободен удар към горния ляв ъгъл със 130 км/час, но Гиорги Мамардашвили успя да избие в корнер. Седем минути по-късно Жоао Палиня пробва късмета си от сериозна дистанция, като отправи точен изстрел, който обаче бе спасен от грузинския страж.

В 24-ата минута след центриране отляво се стигна до разбъркване в наказателното поле на Мамардашвили, Франсиско Консейсао стреля в аут. Роналдо бе задържан от Лука Лочошвили, но не бе отсъдена дузпа, а капитанът на Португалия получи жълт картон заради реплика към съдията.

Натискът на иберийците продължаваше да се засилва и половин час игра след началото на мача Жоао Феликс нанесе мощен изстрел, топката прелетя встрани от целта.

В 33-ата минута Грузия получи шанс да удвои и след неубдеителни действия на португалската защита Кварацхелия се озова на стрелкова позиция, нанесе удар към близкия ъгъл, но уцели мрежата от външната й страна.

Две минути по-късно Педро Нето пусна отлично извеждащо подаване за Роналдо, който нанесе удар от трудна позиция и бе блокиран от грузински бранител, а топката излезе в ъглов удар, от който не последва нищо интересно. В 43-ата минута и Жоао Палиня стреля неточно. До почивката Жоао Феликс още веднъж затрудни Мамардашвили, грузинският страж успя да улови топката.

Второто полувреме започна с натиск на португалците. Роналдо стреля, но грузински защитник блокира. В 50-ата минута защитата на изберийците бе хваната неподготвена и при подаване отдясно Жорж Микаутадзе не успя да уцели топката, тя стигна до Хвича Кварацхелия, който нанесе много слаб удар и Диого Коща улови без проблеми.

Четири минути по-късно Диого Далот стреля от около 20 метра, Мамардашвили със страхотен рефлекс изби в ъглов удар. До корнер обаче не се стигна, тъй като бе преразгледана предишна ситуация в наказателното поле на Португалия за нарушение на Антонио Силва срещу Лаша Двали. Дузпата бе потвърдена и в 57-ата минута зад топката застана Жорж Микаутадзе, който хладнокръвно реализира в долния ляв ъгъл за 2:0.

В 72-рата минута Грузия бе близо до трети гол. Отар Китеишвили изведе Гиорги Чакветадзе по десния фланг, той се измъкна от португалската защита и излезе на стрелкова позиция, но ударът му премина високо над вратата на Диого Коща.