Уникален обрат oпредели съперника на Синер за финала в Мелбърн

Даниил Медведев посече болезнено Александър Зверев

3 месецаТенис 16 Симеон Кисьов

Даниил Медведев достигна до финала на Australian Open след изключително зрелище срещу Александър Зверев, постигайки обрат от 0:2 до 3:2 сета - 5:7, 3:6, 7:6(4), 7:6(5), 6:3. Много оспорваният мач продължи 4 часа и 18 минути игра.

27-годишният Медведев ще спори за трофея в неделя срещу Яник Синер, който преди часове детронира Новак Джокович. Руснакът и италианецът до момента са изиграли 9 мача помежду си, Медведев води с 6:3. Интересно е обаче, че руснакът е спечелил първите 6 срещи, а в последните три неизменно победител е Яник Синер.

За втори път от началото на Australian Open след победата над финландеца Емил Руусувуори руснакът изоставаше с 0:2 сета, но въпреки това намери сили за паметен обрат. Oбщо до момента в тазгодишното издание на турнира Медведев е прекарал на корта цели 20 часа и 33 минути.

Руснакът, който е шампион от US Open 2021, ще играе в заключителния сблъсък в Мелбърн за трети път в последните четири сезона. Медведев има общо шест финала в Големия шлем до момента.

Бившият №1 в света започна трудно срещу Зверев. Руснакът изостана с 1:4 гейма в първия сет, но въпреки това намери начин да стигне до равенството при 5:5. Последва нов спад в играта на Медведев, от който Зверев се възползва, за да пробие при 6:5, след което отрази два брейкбола по пътя си към успеха със 7:5 в откриващата част.

Във втория сет германецът категорично беше по-добрият, печелейки на два пъти подаването на съперника за крайното 6:3, което доближи световния №6 само на една част от втория му финал в турнирите от Големия шлем.

В третия сет Медведев стабилизира играта си на свое подаване, имаше няколко шанса да пробие сервиса на Зверев, но той устоя на напрежението и така победителят трябваше да бъде определен в тайбрек. В него Медведев спечели със 7:4 точки.

Четвъртият сет премина при подчертано предимство за сервиращите, като Зверев отрази единствените две възможности за пробив, до които се добра неговия съперник в осмия гейм. Впоследствие се стигна отново до тайбрек, в който германецът имаше аванс от 5:4, но Медведев повече не му даде точка до края и след 7:5 в своя полза изравни резултата в двубоя - 2:2 сета.

В решителната пета част руснакът осъществи решителния брейк в петия гейм, повеждайки с 3:2, след което в деветия проби отново подаването на съперника си за крайното 6:3, поздравявайки се с победата след знаменит обрат.