София 25 °C София 25°C - предимно облачно Велико Търново 20 °C Велико Търново 20°C - предимно облачно Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - разкъсана облачност Варна 23 °C Варна 23°C - ясно небе Бургас 22 °C Бургас 22°C - ясно небе

BBC: Пет урока от срещата Байдън - Си Дзинпин

Въпреки че съгласието за мирно несъгласие е начало, някои наблюдатели предупредиха за прекалено оптимистични прогнози

7 месецаПолитика 2 Лазар Лазаров

Докато официални лица се опитваха да запазят ниски очаквания преди срещата между Джо Байдън и Си Дзинпин в сряда, срещата доведе до споразумения по няколко ключови въпроса, предава материал на Би Би Си.

„Вярвам, че това са едни от най-конструктивните и продуктивни дискусии, които сме имали“, каза президентът Байдън след срещата. „Постигнахме важен напредък.“

Президентът Си призна по-рано, че отношенията между САЩ и Китай "никога не са били гладки".

След срещата той добави, че вратата за преговори между двете суперсили "не може да бъде затворена отново".

Ето пет неща, които научихме от техните разговори в Калифорния.

1) Имаше общи позиции относно климата
Двете страни, които са най-големите източници на въглеродни емисии в света, се договориха за по-нататъшни мерки за справяне с изменението на климата, но не поеха ангажимент да прекратят използването на изкопаеми горива.

Те обещаха да си сътрудничат за забавяне на емисиите на метан - особено мощен парников газ - и да подкрепят глобалните усилия за утрояване на възобновяемата енергия до 2030 г.

Експерти казаха пред BBC, че това са забележителни развития преди голяма конференция за изменението на климата, COP28, в Дубай по-късно този месец.

„Това са малки, но важни стъпки по отношение на изменението на климата“, каза Бърнис Лий, експерт по Китай и сътрудник в Chatham House, британски мозъчен тръст.

Дейвид Уаскоу от Института за световни ресурси нарече споразумението за метана „голяма стъпка“.

„Китай е най-големият източник на метан в света и сериозните действия за ограничаване на този газ са от съществено значение за забавяне на глобалното затопляне в краткосрочен план“, каза г-н Уаскоу.

2) Те се съгласиха да се справят с трафика на фентанил
Двете страни заявиха, че ще си сътрудничат в борбата с трафика на наркотици, а Китай се съгласи да предприеме репресии срещу химическите компании, за да спре прилива на нелегален фентанил в САЩ, който допринесе за увеличаване на смъртните случаи от свръхдоза.

Мощният синтетичен опиоид изигра роля в около 75 000 смъртни случая в САЩ миналата година.

Китайските производствени компании са източник не само на самото лекарство, но и на прекурсорни химикали, които могат да бъдат комбинирани, за да го направят.

Ванда Фелбаб-Браун, експерт по международната организирана престъпност в института Брукингс, каза, че споразумението е "дипломатическо и политическо изявление", но реалното му въздействие все още е под въпрос.

„Остава да се види как Китай ще преследва тези компании“, каза тя. "Ще отиде след трима от тях? Пет? Петдесет?"

Тя каза, че вярва, че Китай вероятно ще продължи да използва сътрудничеството за борба с наркотиците като "разменна монета" и "инструмент за провеждане на по-широка дипломация".

Китай ограничи директните доставки до САЩ, което означава, че голяма част от незаконната търговия се е изместила към маршрути през Мексико. Американски служители казват, че Китай не е направил достатъчно, за да спре трафика, докато Китай възразява, че опиоидната епидемия в САЩ е единствено по вина на Америка.

3) След напрегнат период военната комуникация ще бъде възобновена
Двете страни също се съгласиха да възобновят комуникацията между военните - стъпка, която беше на първо място в списъка с желания на американците.

Военните връзки бяха прекъснати от Китай миналата година, след като тогавашният председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети Тайван.

Отношенията се влошиха още повече, след като предполагаем китайски шпионски балон прелетя през континенталната част на САЩ по-рано тази година, преди да бъде свален над Атлантическия океан.

„По време на Студената война Съединените щати и Съветският съюз винаги поддържаха комуникация между военните, за да избегнат всякакъв инцидент или погрешно тълкуване на намерения, които биха могли да предизвикат война между ядрени сили“, каза Мик Мълрой, бивш заместник-помощник-секретар на САЩ Защита. „Това трябва да е така и сега между Китай и САЩ“ добави той.

Кореспондентът на Би Би Си за Северна Америка Джон Съдуърт, който репортира от Китай в продължение на десетилетие, посочва, че вече е имало признаци на размразяване преди срещата в сряда.

Миналата седмица, например, за първи път от години двете страни се срещнаха във Вашингтон за дискусии относно своите ядрени арсенали.

Двамата президенти също имаха съществени дискусии за Тайван в сряда.  Според китайското външно министерство Г-н Си каза на американския си колега, че трябва да "спре да въоръжава Тайван" и че обединението на Китай с острова е "неудържимо".

Високопоставен американски служител каза пред репортери, че американският подход към въпроса няма да се промени.

4) Разговорите ще продължат
Въпреки че имаше няколко конкретни точки на съгласие, самият факт, че се е случила среща - и че г-н Байдън и г-н Си си стиснаха ръцете - е положителен знак, според редактора за Северна Америка на BBC Сара Смит.

Да имаш двама от най-влиятелните президенти в света, които говорят един с друг, само по себе си е дипломатическо постижение. Ако успеят да се съгласят да поддържат връзка, тогава само това може да се счита за успех.

В началото на срещата г-н Байдън каза на г-н Си: „Оценявам нашия разговор, защото смятам, че е от първостепенно значение вие и аз да се разбираме ясно, лидер с лидер, без погрешни схващания или погрешна комуникация.“

Китайският лидер се съгласи. „Конфликтът и конфронтацията имат непоносими последици и за двете страни“, каза той.

Двете страни все още са далеч една от друга по много въпроси. Въпреки че съгласието за мирно несъгласие е начало, някои наблюдатели предупредиха за прекалено оптимистични прогнози.

„През последните четири месеца се наблюдава наистина забележително подобрение в комуникациите между Вашингтон и Пекин“, каза Димитър Георгиев, директор по китайски изследвания в университета в Сиракюз.

„Голяма част от това обаче беше пряко свързано с тази среща на Aзиатско-Тихоокеанското икономическо сътрдудничество... не трябва да приемаме, че положителният импулс може или ще бъде поддържан“, каза той.

5) Пандите като „пратеници на приятелството“
След срещата г-н Си намекна, че Пекин е готов да изпрати повече панди в американските зоологически градини.

Китай - където плюшените мечета се възприемат като "национално съкровище" - от десетилетия използва така наречената дипломация на пандите, за да помогне за насърчаване на отношенията с други страни.

„Пандите отдавна са пратеници на приятелството между китайския и американския народ“, каза г-н Си пред аудитория от бизнес лидери на вечеря в сряда вечерта.

След 23 години в Националния зоопарк във Вашингтон три големи панди бяха върнати в Китай този месец. Мечките в зоопарка в Атланта - единствените четири останали в страната - ще се завърнат в началото на 2024 г.

„Казаха ми, че много американци, особено деца, наистина не са склонни да се сбогуват с пандите и са отишли в зоологическата градина, за да ги изпратят“, каза г-н Си за много обичаните мечки от DC.

Китайският лидер каза, че Пекин е готов да продължи сътрудничеството си със САЩ за опазването на панди и макар да не предложи времева линия, той предложи мечките да бъдат изпратени в зоологическата градина в Сан Диего.

Снимка: БГНЕС