София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

България е на второ място по разследвания от Европрокуратурата за измами с евросредства

Само в Италия европейските прокурори водят повече разследвания - 285

1 годинаПравосъдие 2 Николай Парашкевов

България е на второ място по броя на разследванията, свързани със съмнения за измами с евросредства, които се водят от Европейската прокуратура.

Това става ясно от годишния доклад на институцията за 2022 г.

Само в Италия европейските прокурори водят повече разследвания - 285.

В България те са 143, а в Румъния - 124 разследвания.

У нас става въпрос за съмнения за измами на стойност 492,6 милиона евро.

101 от разследванията на стойност 176,3 милиона евро са започнали през 2022 г.

Актуалните проверките за измами с ДДС са 3 и са на стойност 2,6 милиарда евро.

В 94 от случаите в България става въпрос за измами в евросредства по проекти, които не са свързани с обществени поръчки, 45 от разследванията са свързани с проекти с обществени поръчки, 16 са случаите на корупция, 11 злоупотреби с евросредства, 10 от разследванията са свързани с други случаи на измама.

Най-много случаи на разследване на измами с евросредства има в областта на земеделието - 42.

С проекти в регионалното развитие са свързани 25 случая, с други програми на ЕС са свързани 22 случая.

Отказ за образуване на дело е направен в 11 от случаите, разследвани в България от общо 59 закрити разследвания в ЕС. 25 случая са пренасочени към българската прокуратура.

В момента Европейската прокуратура води 1117 разследвания в страните от ЕС на стойност 14,1 милиард евро.

"Една година и половина след началото на нашата дейност потенциалът на Европейската прокуратура не може да бъде пренебрегнат. През 2022 г. демонстрирахме, че Европейската прокуратура има безпрецедентен капацитет да идентифицира и проследява съмнителни финансови потоци и непрозрачни правни договорености. На прав път сме, но трябва да направим повече. Европейската прокуратура далеч не е достигнала пълния си потенциал. Ако искаме Европейската прокуратура да направи трайна промяна, имаме нужда от организационни и правни корекции. Това включва преразглеждането на Регламента за Европейската прокуратура и възлагането на специални и специализирани разследващи финансови измами в случаите на Европейската прокуратура във всички участващи държави членки", каза главният прокурор Лаура Кьовеши.