София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Ню Йорк Таймс: "Как Израелските Служби Не Успяха Да Спрат Атаката На "Хамас"?"

Оперативните и разузнавателни провали на Израелските военни и разузнавателни служби водят до най-лошия пробив в Израелската отбрана от половин век

7 месецаПолитика 1 Лазар Лазаров

Бойци на Хамас използват земекопна техника, за да пробият граничната ограда между Газа и Израел в събота, позволявайки на повече от 1500 бойци да преминат през близо 30 точки по границата твърди Ройтерс, цитирано от Ню Йорк Таймс.

Малко преди нападателите от Газа да се изсипят в Израел призори в събота, израелското разузнаване отчита скок на активността в някои от мрежите на бойци в Газа, които наблюдава. Осъзнавайки, че се случва нещо необичайно, службите изпращат сигнал до израелските войниц, охраняващи границата с Газа. Това твърдят двама висши израелски служители по сигурността, цитирани от NYT. Но на предупреждението не се реагира, дали защото войниците не го разбират, или не го прочитат.

Малко след това групировката Хамас  изпраща дронове, за да деактивира някои от клетъчните комуникационни станции на израелската армия и наблюдателните кули по границата, като попречва на дежурните служители да наблюдават района дистанционно с видеокамери. Дроновете също унищожават картечници с дистанционно управление, които Израел е инсталирала на своите гранични укрепления, премахвайки ключово средство за борба с наземна атака. Това улеснява нападателите на Хамас да се приближат и да взривят части от граничната ограда и да я съборят с булдозери на няколко места с изненадваща лекота, позволявайки на хиляди палестинци да преминат през пролуките, съобщава NYT.

Американското издание се позовава на четирима високопоставени израелски служители по сигурността, пожелали анонимност, според които тези оперативни пропуски и слабости са били сред широк набор от логистични и разузнавателни пропуски на израелските служби за сигурност, които проправят пътя за нахлуването на Газа в Южен Израел.

Безочливото проникване в повече от 20 изралески града и армейски бази е най-лошият пробив в защитата на Израел от 50 години насам, което разбива чувството за сигурност на нацията.  В продължение на часове най-силната армия в Близкия изток е безсилна да отвърде на далеч по-слабия враг, оставяйки селата беззащитни през по-голямата част от деня срещу отрядите от нападатели, твърди изданието. 

Четиримата служители, цитирани от NYT, е успехът на атаката според тях се корени в редица пропуски в сигурността на израелската разузнавателна общност и армията, включително: 

Неспособност на офицери от разузнаването да наблюдават ключови комуникационни канали, използвани от палестински нападатели;

Прекомерно разчитане на оборудване за наблюдение на границите, което лесно се изключва от нападателите, което им позволява да нахлуват във военни бази и да убиват войници в леглата им;

Групиране на командири в една гранична база, която е превзета в началаната фаза от нахлуването, предотвратявайки комуникацията с останалата част от въоръжените сили;

Готовност да се приемат за чиста монета твърденията на венните лидери на Газа, направени по частни канали, за които палестинците знаят, че са наблюдавани от Израел и, че не се подготвят за атака.

„Ние харчим милиарди и милиарди за събиране на разузнавателна информация за Хамас“, казва Йоел Гузански, бивш високопоставен служител в Съвета за национална сигурност на Израел, цитиран от изданието. „След това, за секунда“, добавя той , „всичко се срути като домино“.

Първият провал се корени месеци преди атаката, тъй като израелските военноначалници по сигурността правят неточни  предположения относно степента на заплахата, която Хамас представлява за Израел от Газа, съобщава NYT.

Когато служители на израелското разузнаване информират висшите чиновници по сигурността миналата седмица за най-спешните заплахи за отбраната на страната, те се съсредоточават върху опасностите, породени от ливанските бойци по северната граница на Израел. Предизвикателството, отправено от Хамас, почти не се споменава, твърди амерканското издание.

Следващият провал е перативен. Двама от служителите, цитирани от NYT, споменават, че израелската система за наблюдение на границите почти изцяло разчита на камери, сензори и картечници, които се управляват дистанционно. В допълнение, израелските командири  са станали твърде уверени в непробиваемостта на системата. Те считат, че комбинацията от дистанционно наблюдение и оръжия, бариери над земята и подземна стена, която да блокира Хамас да копае тунели в Израел, прави масовото проникване малко вероятно, намалявайки необходимостта значителен брой войници да бъдат физически разположени по самата гранична линия.

Но системата за дистанционно управление е имала уязвимост: тя е могла да бъде унищожена и от разстояние, сочи изданието. Хамас се възползва от тази слабост, като изпраща въздушни дронове, за да атакуват клетъчните кули, които предават сигнали към и от системата за наблюдение, според официални лица и също така кадри от дрон, разпространени от Хамас в събота и анализирани от The New York Times.

Според изданието войниците, разположени в контролните стаи зад фронтовите линии, не получават аларми, че оградата, разделяща Газа и Израел е пробита, и не могат да гледат видео, което им показва къде нападателите на Хамас разбиват с булдозери барикадите. Освен това бариерата се оказа по-лесна за пробиване, отколкото си мислят израелските власти. Това позволява на повече от 1500 бойци от Газа да преминат през близо 30 точки по границата, някои от тях с делтапланери, които летят над върха на барикадите, и да достигнат най-малко четири израелски военни бази, без да бъдат прихванати.

Вторият оперативен провал се състои в групирането на лидери от дивизията на армията в Газа на едно място по границата. След като базата е превзета, повечето от висшите офицери са убити, ранени или взети за заложници, според двама от израелските служители, цитирани от NYT.

Тази ситуация, съчетана с комуникационните проблеми, причинени от ударите с дроновете, предотвратява координиран отговор. Това пречи на когото и да е по границата да улови цялата ширина на нападението, включително командирите, които се втурват от други места в Израел, за да открият контраатака, съобщава още изданието.

"Беше много трудно да се разбере каква е картината от различните теористични атаки", заявява Бриг. Ген. Голдфлус, изралески командир, който участва в контраатаката, цитиран от  американската медия. Всичко това означава, че е трудно, особено в ранните етапи, да се съобщи сериозността на ситуацията на висшето военно командване в Тел Авив.

Впоследствие никой в Израел не усеща незабавната нужда от масивно, бързо въздушно прикритие дори когато в социалните мрежи се появява съобщение за атаки на много места. Отнема часове на военновъздушните сили да обхванат голяма част от района.  Последствията са катастрофални за сигурността на Израел, както и за репутацията му като надежден партньор в региона, заключва NYT.