София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

ОСКАРИ-2024: Триумф на "Опенхаймер" и първа награда за Украйна

Холивуд обяви носителите на 96-ите награди "Оскар"

1 месецКултура 45

Холивуд обяви носителите на 96-ите награди "Оскар". Опенхаймер на Кристофър Нолан спечели наградата за най-добър филм. 
Най-добри актьори
Килиан Мърфи, който изигра Робърт Опенхаймър във филма "Опенхаймер", получи статуетката за най-добър актьор. Наградата за най-добра актриса спечели Ема Стоун, която се превъплъти в главната героиня Бела Бакстър във филма „Клети създания“.
Робърт Дауни-Джуниър спечели наградата за най-добър поддържащ актьор за ролята си на члена на Комисията за атомна енергия на САЩ Люис Щраус в Опенхаймер. Това е първият му Оскар.
Най-добрите филми
Наградата за най-добър филм отиде при  Опенхаймър на Кристофър Нолан. Наградата за най-добър анимационен филм взе "Момчето и птицата" на японския аниматор Хаяо Миядзаки. Самият режисьор каза, че това е неговият заветен филм, но наскоро обяви работа по нов проект. Оригиналното заглавие на филма е "How Are You?" — взето от едноименната творба на японския автор Йошино Гензабуро.
„Зона на интерес“ на британеца Джонатан Глейзър бе признат за най-добър международен филм и картина с най-добър звук.
„20 дни в Мариупол“ за руската офанзива в Украйна беше признат за най-добър документален игрален филм.
Наградата в категорията Късометражен анимационен филм отиде при „Войната свърши! Вдъхновен от музиката на Джон и Йоко." Сред сценаристите на творбата е синът на музиканта Шон Ленън. 
Кристофър Нолан спечели наградата за най-добър режисьор за Опенхаймер. Статуетката за най-добър оригинален сценарий отиде при "Анатомия на едно падане", тричасов филм на французойката Жюстин Трию и нейния съавтор Артур Харари.
Кой събра най-много Оскари?
Най-много Оскар получи филмът Опенхаймер. Той получи номинации за: най-добър режисьор, актьор и поддържащ актьор, операторско майсторство, монтаж и саундтрак. Филмът беше признат и за най-добър от филмовите академици.
На второ място е „Клети създания“ на Йоргос Лантимос. Работилите по филма бяха наградени за: грим и прически, костюми и работа на художника. Филмът спечели и наградата за най-добра актриса.

На церемонията по връчването на Оскарите в неделя почти не се споменаваше политика, но имаше множество призиви за глобален мир.

След спечелването на наградата на Академията за най-добър международен игрален филм за драмата „The Zone of Interest“, снимаща се в Аушвиц, режисьорът Джонатан Глейзър заяви в речта си:

„Нашият филм показва докъде води дехуманизацията в най-лошия й вид“.

Малко след това Глейзър се позова на продължаващия конфликт в Газа, като посочи

„В момента ние стоим тук като хора, които отричат своето еврейство и Холокостът е отвлечен от окупация, която доведе до конфликт за толкова много невинни хора.“

„Независимо дали жертвите на 7 октомври в Израел или продължаващата атака срещу Газа, всички жертви на тази дехуманизация, как да устоим?“ попита той.

„Зоната на интерес“ разказва историята на коменданта на Аушвиц и неговото семейство, прекарващи ежедневието си в къщата си, непосредствено до самия лагер на смъртта. Чуват се звуци на страдание, но нищо от извършените зверства не се показва на екрана.

Филмът от Обединеното кралство спечели и Оскар за най-добър звук в неделя.

По-късно режисьорът Мстислав Чернов насочи вниманието на зрителите към друг световен конфликт, в Украйна.

Чернов прие Оскар за най-добър игрален документален филм за „20 дни в Мариупол“ (първата спечелена награда „Оскар“ в историята на Украйна). Той започна речта си доста нетрадиционно, като каза: „Вероятно аз ще бъда първият режисьор на това сцена, който ще каже: „Иска ми се никога да не съм правил този филм.“Искам да мога да разменя наградата си за това Русия никога да не атакува Украйна, никога да не окупира нашите градове.“

След като коментира, че Русия е „убила десетки хиляди мои събратя украинци“ и „всички цивилни, които сега са в затворите си“, Чернов каза: „Не мога да променя историята. Не мога да променя миналото. Но ние, всички заедно, вие – едни от най-талантливите хора в света – можем да се уверим, че историческият запис е изправен и истината ще надделее и че хората от Мариупол и тези, които са дали живота си, никога няма да бъдат забравени.”

„Защото киното формира спомени, а спомените – история. Така че благодаря на всички“, завърши Чернов.

„20 дни в Мариупол“ проследява екип от украински журналисти, хванати в капан в обсадения пристанищен град, когато започва руската инвазия, и техните усилия да продължат работата си по документиране на войната и нейните зверства.

Сегментът „In Memoriam“ на церемонията по раздаването на Оскарите започна с почит към покойния руски активист Алексей Навални, чието видеообръщение в случай на смъртта му беше излъчено с цитата „Единственото нещо, необходимо за триумфа на злото, са добрите хора да не правя нищо.”

Навални – който беше обект на документалния филм на CNN, който спечели Оскар за най-добър документален игрален филм на наградите „Оскар“ през 2023 г. – почина миналия месец в руски затвор. Стремежът към мир също присъстваше в някои модни решения сред гостите на Оскарите в неделя, като звезди, включително Били Айлиш, Финеас, Махершала Али, Марк Ръфало, Ава ДюВерней и Рами Юсеф и други, всички носеха символични червени карфици. В изявление за пресата Artists4Ceasefire каза: „Иглата символизира колективна подкрепа за незабавно и постоянно прекратяване на огъня, освобождаване на всички заложници и за спешна доставка на хуманитарна помощ за цивилни в Газа.“

Най-откровената препратка към политиката на САЩ дойде към края на шоуто, когато водещият Джими Кимел прочете – дословно – публикация от бившия президент Доналд Тръмп, който писа на Кимъл в неговата платформа Truth Social. — Не дойде ли времето Ви за затвора?, отговори на Тръмп Кимел.