София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

ПЪТЯТ КЪМ ШЕНГЕН: Нидерландия каза "НЕ" на България и "ДА" на Румъния

„Подходихме достойно“, каза премиерът

1 годинаПолитика 3

Нидерландия ще подкрепи присъединяването на Румъния и Хърватия към Шенгенската зона на срещата следващата седмица в Брюксел, но ще каже „не“ на България, решиха министрите на заседанието на кабинета в петък. Разширяването на Шенгенската зона, базирано на пътуване без гранична проверка на самоличността, ще бъде гласувано от министрите на ЕС следващата седмица, а Нидерландия беше под натиск да прекрати съпротивата си срещу членството на България и Румъния.

В момента зоната се състои от 22 страни от ЕС и четири извън Европейския съюз. Премиерът Марк Рюте каза на пресконференция в петък следобед, че решението да не се подкрепи членството на България в Шенген е основано на факти, а не е политическо решение.

Подходихме достойно“, каза премиерът. Рюте каза, че не смята, че Нидерландия е единствената страна, която има съмнения.

Мисля, че ситуацията е по-нюансирана и с други държави-членки“, каза той. Миналия месец българските евродепутати призоваха премиера Марк Рюте да позволи на страната им, както и на Румъния и Хърватия, да се присъединят към Шенгенското пространство на 1 януари 2023 г. България се присъедини към Европейския съюз през 2007 г. и Европейският парламент даде зелена светлина за присъединяването си към Шенген чрез няколко резолюции от 2011 г. насам. Последното гласуване беше през октомври, когато евродепутатите казаха, че поддържането на вътрешния граничен контрол за Румъния и България е „дискриминационно“ и има „сериозно въздействие върху живота на мобилните работници и гражданите“. Само дни по-късно обаче мнозинството от холандските депутати гласуваха в подкрепа на предложение, с което се иска правителството да не предприема никакви „необратими стъпки“ за приемане на Румъния и България, докато не бъде извършено допълнително разследване на корупцията и организираната престъпност.