Search Suggestions
      неделя, 06.10.24
      13.8 C
      София
      22 C
      Пловдив
      19.8 C
      Варна
      Search Suggestions

          В памет на жертвите от Сребреница: 5000 души участват в тазгодишния поход за отдаване на почит

          Около 5000 души тръгнаха тази сутрин от Незук към Поточари, за да отдадат почит на хилядите мъже и момчета, убити по време на геноцида, извършен от сръбската армия, в Сребреница през юли 1995 г.

          През следващите три дни те ще преминат по маршрута, по който преди 29 години жителите на Сребреница са се опитали да достигнат до свободна територия – Тузла или Кладандж. Тази година оцелелите от геноцида в Сребреница отново водят „Похода на мира“. Сред участниците в колоната е и посланикът на Република Турция в Босна и Херцеговина (БиХ) Садик Бабур Гиргин, съобщи телевизия N1.

          Очаква се участниците в „Марша на мира“ да пристигнат в Поточари на 10 юли, а на следващия ден да присъстват на колективното погребение в гробището на Мемориалния център „Сребреница-Поточари“, където тази година ще бъдат погребани останките на още 14 жертви на геноцида.

          „Маршът на мира“, организиран за 20-и път тази година, отбелязва 29-ата годишнина от геноцида над бошняците от „безопасната зона на ООН“ в Сребреница. За оцелелите маршът е начин да се излекуват от травмите си и отговорност да споделят опита и историите си с по-младите поколения.

          Шествието има за цел да изгради, насърчи и подхрани културата на паметта за геноцида срещу бошняците в Сребреница и да предотврати отричането, релативизирането и отричането на престъпленията на геноцида.

          „Маршът“ продължава три дни, като участниците изминават около 100 км от Незук до Поточари. Този път е изминат в обратна посока, от Поточари до Незук, от бошняците, които бягат по време на окупацията и превземането на „безопасната зона на ООН“ в Сребреница от сръбски военни и полицейски формирования през юли 1995 г.

          Участниците изминават ежедневно около 30 км, като някои части от маршрута са изключително трудни, недостъпни и изискват значителна физическа подготовка.

          Членове на Армията на Република Сръбска (АРС), под командването на тогавашния президент на РС Радован Караджич и главния командир на АРС Ратко Младич, избиват над 8000 бошняшки мъже и момчета по време на геноцида в Сребреница и околностите ѝ през юли 1995 г.

          Престъплението в Сребреница, най-голямото на европейска земя след Втората световна война, е окачествено като геноцид както от националните, така и от международните съдилища.

          Радован Караджич е осъден на доживотен затвор за геноцид, престъпления срещу човечеството и нарушения на законите и обичаите на войната по време на войната в БиХ от Международния остатъчен механизъм за наказателни трибунали (ММНТ), наследник на Международния наказателен трибунал за бивша Югославия (МНТБЮ) в Хага.

          Ратко Младич също беше признат за виновен за геноцид и осъден на доживотен затвор от същия съд в Хага.

          БГНЕС припомня, че на 23 май 2024 г. Общото събрание на ООН прие резолюция, с която утвърждава 11 юли като международен ден за отдаване на почит на жертвите на геноцида в Сребреница. 

          - Реклама -
          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Реклама -

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions