Федерер спечели 5-а титла от Australian open

На финала ветеранът надви Рафаел Надал с 3-2 сета

7 годиниСпортни 2 Боряна Райчева

Роджър Федерер спечели 5-а титла от Australian open и общо 18-а от турнирите от Големия шлем. 35-годишният швейцарец победи на финала с 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 големия си съперник от последните години Рафаел Надал. Мачът продължи малко повече от 3 часа и половина.

В първия сет Федерер направи един пробив и той му беше достатъчен. Надал отвърна подобаващо и след пробива изравни резултата.

В третата част швейцарецът доминираше напълно и спечели с 6-1, на испанецът отново се върна в мача и изравни за 2-2.

В решителния сет Надал проби още на старта и поведе с 3-1. При 3-2 обаче Федерер върна пробива, а след това не даде и сет на съперника си, за да стане вторият най-възрастен победител в турнира след Кен Розуел.

От понеделник Федерер ще се завърне в първата десетка на ранглистата, най-вероятно на седма позиция, а Надал ще се придвижи от 9-о на 6-о място.

Тазгодишното издание на Australian open беше успешно и за първата ракета на България Григор Димитров, който игра зрелищен полуфинал срещу Надал, загубен с 2-3 сета след почти 5 часа игра. Със спечелените точки от понеделник Григор ще се придвижи с 5 места напред в ранглистата до 12-ото.