София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Сърбия признава Косово?

Президентът Вучич: Трябват ни ясни граници

6 годиниПолитика 4 Боряна Райчева

През последните няколко седмици президентът на Сърбия Александър Вучич направи няколко знакови изказвания на тема Косово. Първо, в интервю за държавната телевизия РТС той не изключи възможността за промяна в конституцията заради статута на Косово, съобщи ЕАДейли. Малко по-късно, в интервю за друга сръбска телевизия - ТВ Хепи, той заяви, че Сърбия не може да се надява да стане член на ЕС без ясно и категорично установени граници.
И намекна, че е възможно по темата Косово да се проведе референдум.
Професор Сърджан Шлюкич от Университета на Нови Сад смята, че Вучич просто повтаря това, което постоянно говорят официалните лица в Брюксел.
По мнението на учения, възможно е признаването на Косово да стане под формата на "задължаващо двете страни споразумение". Проф. Шлюкич е убеден, че от няколко години в Белград сръбските власти работят по този проблем. И има конкретни стъпки в посока неговото решаване. Първо, в региона беше въведена мисия Eulex, след това преговорите бяха изведени изпод егидата на ООН и предадени на ЕС, подписано бе Брюкселското споразумение, след което в северната част на Косово бяха изведени структурите на сръбската власт и бяха въведени интернационални институции.
Според друг експерт, философът Милан Дамянац, Вучич изпитва силен натиск да реши до края на 2019 година косовския проблем и то по начин, който едва ли е в интерес на Сърбия. Дамянац смята, че президентът не би допуснал референдум за Косово, ако не е убеден в положителния резултат от него.
Той е на мнение, че само влизането на страната в ЕС не е достатъчно, за да постигнат успех, властите трябва да посочат и друга национална изгода от признаването. Ако не могат да направят това, единственият вариант си остава подялбата на Косово.
"Ако се проведе реферердум, това ще е сигнал към хората да не очаква големи ползи от тази стъпка, освен влизането в ЕС. Но думите на Вучич са и сигнал към Брюксел да даде на Сърбия още нещо, за да може властта в Белград да направи това, което се иска от нея", смята философът.