Search Suggestions
      понеделник, 18.11.24
      Search Suggestions

          БАНКОВИЯТ НАДЗОР Е БИЛ ФОРМАЛЕН

          Ако тук всички медии са в някаква зависимост, все пак има и такива каквито не са, пред които Цветан Василев може да говори. Това заяви Левон Хампарцумян, председател на асоциацията на банкерите у нас в студиото на „Здравей България“ по Нова тв.
          Има ограничение на кредитирането на лица, което той драстично е нарушил. Ако това се докаже, неговият лиценз ще бъде иззет, подчерта той.
          Политиците с какво ги спасяват, спасяват ги с нашите пари. Какво покушение, като бизнесът у нас не е устойчив.
          Аз мисля, че достатъчно хора са се усещали преди това за евентуалния фалит, каза още той.
          Цялата система като, че ли се възхищаваше на тарикатлъка. Банковият надзор е гледал задълженията си формално и то в най-добрия случай, допълни той.
          Бизнес моделът на банката е грешен, ако е управлявана добре дори и да има проблем с някои клиент, то тя трябва да се справи сама, но ако тя зависи прекалено много от един или от няколко клиенти, това вече е опасно. Ако пък това се случи, има много ясни правила как това се оповестява и как се третират тези кредити, очевидно Василев е нарушил всички тези добри практики, заключи Левон.
          Днес има лихвени бюлетини, днес може д се видят, влезте в интернет и ще видите, че аз не съм предлагал 8 на сто на клиенти, както казва господин Василев. Добре, че той не е ходил в пилотското училище тука, заключи Левон Хампарцумян, председател на асоциацията на банкерите у нас.
          Аз Пеевски съм го виждал няколко пъти по делови повод, не го познавам, срещали сме се. Той е повече градска легенда, отколкото нещо да се докаже. Ако има да се доказва, то това е работа на медиите, да разровят. Но това са неща, които докато не се докажат, това са градски легенди за по чаша бира.
          Трябва да се намери разумният компромис между БНБ и личната отговорност, коментира участието на Иван Искров и знанието му за предстоящия фалит на КТБ, подчерта още той.
          За сега тенденцията е към ниски лихви. Световните банки се борят за това. Кредитите пък бавно поевтиняват. Не случайно в развиващите се икономики като Германия процентът е по-голям, каза Левон Хампарцумян. Аз не препоръчвам на никого да се занимава с валутни спекулации. Ние се намираме в евро зоната, а спекулациите с долара не ни интересуват.
          Първото нещо, което банките трябва да правят е да се грижат за вашите пари. Парите на банката са около 12 на сто, другите са на лицата и ако не се събират тези кредити някои трябва да плати разликата, подчерта той.
          Госпожа Манолова търси работа на Парламента, ако бъде приет нейния закон за частните съдебни изпълнители ще бъде поредната популистка щуротия и пак банките и клиентите ще трябва да платят разликата, заяви той. Всичко това се отразява върху лихвите, нивата на кредитите. Аз мисля, че самата дължима сума трябва да се плати, трябва да се намери разумния баланс, това е дискусия между частните съдебни изпълнители и гражданите. Ако това е парадокс, например за дълг 50 лв. с таксите да стане 100, то трябва да се промени ценоразписът, заключи той.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions