Днес в Парламента на извънредно заседание ще бъдат обсъдени спорните промени в Закона за здравното осигуряване, предложени от министъра на здравеопазването Петър Москов.
Част от реформите предвиждат услугите, които предлага НЗОК, да бъдат разделени на два пакета – основен, в който да влизат спешните и социално значимите болести, чието лечение да се покрива изцяло от Здравната каса и допълнителен пакет, за чиито услуги да има друг режим – с листи на чакащи пациенти или чрез допълнително заплащане.
Това предложение беше критикувано от народните представители на БСП, АБВ и ДПС с мотива, че все още не е ясно какво точно ще включват двата пакета услуги и до колко това разделение ще доведе до по-скъпо здравеопазване.
Здравният министър защити готвените промени още в началото на месец юни, като поясни, че целта е да се осветлят плащанията по линията пациент – лекар. По думите му, това е важно, защото публичните разходи за здравеопазване са нараснали от 1 до 3 млрд. лв., а листа на чакащи пациенти с редки заболявания има в цяла Европа.
Новият закон предвижда още държавата да плаща повече за лицата, които осигурява. Освен това, Здравната каса ще бъде задължена да изготвя проучвания дали пациентите са доволни от здравните услуги, които тя плаща.
Днес се очаква да бъде обсъдено и предложението за увеличаване на квотата на държавата в Надзорния съвет на Здравната каса. Промяната ще даде възможност на държавата да играе основна роля при взимането на решения за политиката на касата. Към настоящия момент държавните представители са четирима, един от които е изпълнителният директор на Националната агенция за приходите.
ИЗВЪНРЕДНО ОБСЪЖДАНЕ НА ЗДРАВНАТА РЕФОРМА
Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.