Ще бъде създаден фонд „Сигурност за енергийната система“, който да подпомага НЕК за справяне с финансовия дефицит. Целта е да не се стигне до повишаване цената на тока нито за бита, нито за индустрията.
Решението за новия фонд представиха днес след заседание на Съвета по енергийна сигурност към МС, представители на павителството, работодатели и синдикати.
Фондът ще бъде попълван от приходите от продажбата на емисии въглероден диоксид и от 5% вноска върху приходите от продажбата на енергия на всички предприятия, производители на енергия в страната.
Очаква се от новата вноска да бъдат събрани около 200 млн. лв., съобщи енергийният министър Теменужка Петкова, цитирана от БТА.
Претендираме, че сме намерили добро решение за справяне с предизвикателствата в енергетиката – тарифния дефицит на НЕК и предстоящото либерализиране на енергийния пазар, заяви пред медиите вицепремиерът Томислав Дончев.
Дефицитът в НЕК е породен от необходимостта от изкупуване на енергия по дългосрочни договори с американските централи и ВЕИ.
Теменужка Петкова заяви, че ще бъдат направени промени в Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници, свързани с определянето на цените за изкупуване на енергия от ВЕИ.
Теменужка Петкова заяви, че ще бъдат направени промени в Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници, свързани с определянето на цените за изкупуване на енергия от ВЕИ.
Цялото количество енергия, което ВЕИ произвеждат над часовете, определени в
ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), ще се изкупуват вече не по цена на обществения доставчик, която сега е 125 лв. на мегаватчас, а по цена за излишък на балансиращия пазар, която в момента варира между 4 и 6 лв. за мегаватчас, каза Петкова.
Другата промяна в законодателството предвижда от енергията, произведена от ВЕИ, която НЕК е задължена да изкупува по преференциални цени, да се
приспада енергията за собствени нужди на централите като ще се намали и коефициентът на полезно действие на съответните мощности.
Положителният ефект за обществения доставчик от тази мярка по предварителни данни ще е около 50 млн. лв.
В допълнение на КЕВР се дава правна възможност да прекрати плащанията по преференциални цени на ВЕИ, финансирани от публични източници. С изпълнението на тази мярка ще бъде преодоляно двойното подпомагане на тези производители, които са изградили проектите си със средства от национална или европейска схема, а енергията им се изкупува по преференциални цени.