Правителствата по света започнаха разследване за възможни финансови злоупотреби от страна на богатите, след масовото изтичане на данни за притежанията им в т.н. „Досиета от Панама“.
Публичните фигури, присъстващи в документа, вече са подложени на натиска на институциите. Офшорната индустрия също е обект на разследване, след най-силното и мащабно журналистическо разкритие в света до момента.
Експерти в медийния бранш са скептично настроени, че разкритията ще доведат до промяна. Според Марина Гевара – зам.-директор на Международния консорциум на разследващите журналисти, офшорките по света имат арсенал от трикове, за да не бъдат хванати в измама, а кръгът около тях включва добре платени счетоводители и адвокати, които умеят да прикриват данни, злепоставящи клиентите им.
В обсега на „Досиетата от Панама“ се включват имената на 140 политици от над 50 страни, свързани с офшорни компании в 21 „данъчни убежища“ под техен контрол. В документа се съдържат и топ мениджъри, известни личности, спортни фигури и президенти, както и техни близки.
Напрежение и проверки след изтичането на „Панамските документи“
Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.