Четири години след решението за Брекзит, Брюксел възнамерява постепенно да затегне правилата и да принуди финансовите компании да прехвърлят щаб-квартирите си от лондонското Сити – бизнес квартала на британската столица – на територията на Европейския съюз. Това съобщи Le Monde.
7900 работни места са били прехвърлени в ЕС от референдума през 2016 година насам, като 400 от тях са през тази година. Това гласи проучване на одиторската компания Ernst & Young, което бе публикувано на 1 октомври.
Освен това в Европейския съюз бяха наети 2800 нови служители, вместо да ги наемат във Великобритания. По този начин, поради Брекзит в британския финансов сектор бяха загубени 10 хиляди работни места.
Директорът на аналитичния център New Financial Уилям Райт е на мнение, че тези данни не отразяват пълната картина, тъй като Ernst & Young следи решенията на само 240 финансови компании.
„Преместването на работа от Лондон в Париж или Дъблин е скъпо и трудно. Следователно компаниите искат да се ограничат до минимум. Фирмите се опасяват да не открият, след като се преместят, че това не е било необходимо, защото, например, Лондон и Брюксел са успели да се споразумеят“, смята експертът, като посочва, че тази тенденция е само началото.