Изграждането на германско-руския газопровод в Балтийско море „Северен поток 2“ беше подновено в петък. Въпреки съпротивата: Американското правителство иска да предотврати завършването на до голяма степен завършения газопровод и заплашва да наложи санкции на компании, участващи в проекта.
Изграждането на германско-руския тръбопровод „Северен поток 2“ е възобновено в петък, съобщава германската прес агенция (dpa). Газопроводът е завършен на 94 процента и се очаква да изпомпва до 55 милиарда кубически метра природен газ от Русия до Германия. Проектът струва около 9,5 милиарда евро.
Според доклада инвеститорите са информирани предварително за възобновяването на работата. Това съобщи шефът на австрийската енергийна компания OMV Райнер Зеле в сряда на пресконференция.
САЩ не искат европейците да бъдат зависими
Преди година работата спря, след като САЩ приеха санкции срещу специалните кораби, полагащи тръбите за тръбопровода. САЩ отдавна се противопоставят на проекта. Те не искат европейските им партньори да станат твърде зависими от руския газ. САЩ са един от най-големите производители на течен газ, който може да бъде алтернатива на руския природен газ в енергийните доставки на Германия.
Завършването на строителството обаче може да срещне допълнителни проблеми малко преди края. Районът е защитен за определени видове птици и има по-строги изисквания в началото на годината, отколкото сега, поради зимуването на птиците. Одобрението от Федералната морска и хидрографска агенция (BSH) е валидно само за декември.
Европейски консорциум
Nord Stream 2 AG обаче вече е подал молба за ново разрешение за по-нататъшно строителство за 2021 година. Самата компания не коментира строителните дейности. Освен австрийската OMV, тръбопроводът се финансира и от германските компании Wintershall Dea и Uniper. Холандско-британският Shell и френският Engie от Франция също са на борда на Северния поток 2.