„Украйна и Тайван са два много различни въпроса и не могат да се сравняват“, каза китайският външен министър Уан И на годишна пресконференция.
Китай има право да предприема мерки за защита на своите интереси, каза Уан И. Според него принципната разлика е, че въпросът с Тайван е изключително вътрешен въпрос на КНР, тъй като островът е неразделна част от територията на Китай, а украинският въпрос е спор между две държави.
Уан И също така подчерта, че Тайван е неразделна част от Китай и в крайна сметка ще се върне „в прегръдките на родината“. „В крайна сметка Тайван ще се върне в прегръдката на родината“, каза министърът.
Той насърчи тайванските власти да се придържат към принципа „Един Китай“. „Китай ще продължи да се противопоставя на независимостта на Тайван“, каза той и добави, че „опитите за използване на Тайван за унищожаване на Китай са обречени на провал“.
Централното правителство на Китайската народна република прекъсна връзките си с островната си провинция през 1949 г., след като водените от Чан Кай-ши сили на Куоминдан, победени в гражданска война с Китайската комунистическа партия, се преместиха в Тайван. Бизнес и неформални контакти между острова и континентален Китай бяха възстановени в края на 80-те години. От началото на 90-те години страните започват да контактуват чрез неправителствени организации – Асоциацията за връзки между Пекинския проток и Тайван и Фондацията за обмен на Тайпеския проток.