Министърът на туризма д-р Илин Димитров се включи в работна среща за перспективите за развитие на масовия спорт и туризма в природен парк „Витоша“, организирана от президента Румен Радев. В нея участваха част от министрите в служебния кабинет, кметът на София Йорданка Фандъкова, представители на местната администрация, на спортната общност, на ръководството и на инвеститорите в природен парк „Витоша“.
На срещата беше поставен основният акцент, че София е единствената не само европейска, но и световна столица с подобни уникални дадености – висока планина с възможности за зимни и летни спортове, на разстояние по-малко от 10 км от центъра на града. Беше изразена позицията, че е недопустимо да се изостави такава природна даденост и да бъдат спрени съществуващите лифтове.
“Витоша по-скоро се превръща в един музей на затворени, ръждясали лифтове и съоръжения”, заяви държавният глава Румен Радев във встъпителните си думи.
“Този проблем, с отварянето на Витоша за нашите деца, се превръща все повече в символ на безхаберие и безсилие”, отбеляза президентът.
Според него това може да се реши с общи усилия, а административните неуредици трябва да отстъпят пред обществения интерес.
„Не искам да търсим виновни, а причини и решения, като почнем от нормативни промени“, каза още държавният глава.
Той подчерта, че за първи път се събират на една маса всички фактори, от които зависи решаването на проблемите, свързани с Витоша.
“Преди всичко не можем да работим на парче. Инвеститорът тук има визия, която, ако подкрепим, ще се получи добре. Самата дестинация разчита на целогодишен туризъм – устойчив, градски и събитиен”, отбеляза от своя страна министър Илин Димитров.
Развитието на масовия спорт и туризъм на Витоша се припокрива с кампанията на Министерството на туризма за уикенд туризъм, за вътрешен туризъм, защото българските туристи трябва да бъдат приоритет. Само в рамките на 30 км от Витоша има над 2 млн. потенциални туристи, подчерта министър Димитров.
“И като говорим за дупки в бюджета, трябва да знаем, че всеки един лев, който влиза в България от туризъм, трябва да бъде умножаван по 2,5 до 4 пъти. Това е т. нар. мултипликационен фактор. Всеки един турист, който не е на Витоша, е загуба за нашата икономика”, каза още министърът на туризма.