С конструктивен тон и заряд премина първото събиране на работната група по предизборната платформа на партиите от обединената левица за екология.
Дискусията бе развита в няколко плана. Както бе отбелязано от Емил Георгиев, ПК Екогласност, в центъра на тази триада, левицата поставя човека, хората. „В центъра на природата е човекът. Това трябва да е основният принцип на една истинска левица.“
Представителите на левите партии се обединиха в необходимостта от конкретни, ясни, работещи мерки, които да решават реални проблеми, с ясното разбиране за сложността на тези процеси.
Те изтъкнаха важността на политиките по околна среда, които са всепроникващи за останалите сектори и на които през годините не бе поставен достатъчен акцент.
„Проблемите за чистотата на въздуха, опазването на биологичното разнообразие, засушаване, безводие, управление на водния ресурс като цяло, отпадъци, кръгова икономика и всички останали трябва да бъдат не само ясно развити, но и очертани в конкретни регионални специфики“, заявиха Антон Кръстев и Воислав Тодоров от Изправи се, България.
Голямо внимание бе обърнато на водната криза в страната, в резултат на засушаването, високите температури и големите водни загуби заради старите водопреносни мрежи и напоителни системи. Работната група по екология на обединената левица се зае да предостави спешни мерки за разрешение на този голям проблем, засегнал над 300 населени места в страната.
Според Момчил Неков освен на околната среда и земеделието, енергетиката, транспортът, градската среда, индустрията и здравеопазването също трябва да бъдат очертани от екологосъобразни и устойчиви политики.
Участващите се обединиха и в разбирането, че в едно бъдещо ляво управление конфликтите и напреженията между отделните сектори и министерства трябва да бъдат преодолени, като основен фактор за тези негативни практики са корпоративните и корупционни интереси, олигархични претенции и неспазване на законодателството.
Основна тема беше и ролята на експертността и иновациите като фактор на устойчиво управление на околната среда. Бяха дадени конкретни примери в тази посока от Леночка Ангелова от ПДС и Димитър Илиев от ПП МИР. В развитието на първоначалната дискусия отново се постави въпроса за социалната и политическа отговорност, ангажимента към гражданите и избирателите и необходимостта на практическо разрешаване на конкретните екологични проблеми, което за Полина Джоргова от Екогласност е основната роля на една лява политика.
Не на последно място, според Красимира Йовкова от БСП – младежи е и ролята на младежката общност в екологичните проблеми и тяхното разрешаване, като освен поставените до момента теми, задължително трябва да се обърне внимание на екологичното образование и възпитание и интеграцията му в системата на образование и учебни програми.
Бяха дадени десетки конкретни примери за лоши екологични практики, както и в дискусионен режим конкретни предложения за тяхното решение.
Работната група по екология ще продължи интензивно своите срещи, като си постави за цел да изготви амбициозна и интересна за всички платформа по опазването на българската природа и свързването и с икономическото развитиена страната и социалните ползи за гражданите.