Европейската комисия беше пределно ясна, че предоставянето на гражданство срещу инвестиции, известно също като „златен паспорт“, не може да продължава вечно. Тази практика противоречи на основни принципи на ЕС. Това заяви пред Телевизия Евроком Павла Сивова, младши правен експерт към Антикорупционния фонд.
„Проблемът, който ЕК очерта, е, че на практика едно лице, което по никакъв начин не е обвързано с ЕС по много признаци, дори не владее език, получава европейско гражданство“, уточни тя.
Сивова допълни, че макар да се извършва проверка за съдебното минало, има случаи, в които осъждано и криминално проявено лице е успяло да получи българско гражданство. Тя добави, че получаването на европейско гражданство става най-евтино чрез България, защото инвестицията е 1 млн. евро.
„Основният критерий е финансовата инвестиция, плащането на определена цена. Според ЕС не може да се търгува с европейско гражданство“, посочи експертът.
Като друг проблем тя очерта липсата на дефиниция за това какво представлява даването на гражданство срещу „особена заслуга“:
„Известни са ни фрапантни случаи. Гражданство за особена заслуга, която се изразява в построяване на някаква паметна плоча или инвестиция в издаване на книга, свързана с България, или дори обещание за инвестиция. Изразено намерение да инвестираш явно в България може да бъде считано като една особена заслуга към държавата“.
Сивова бе категорична, че ако практиката не се прекрати, страната ни може да очаква наказателни процедури от ЕС.