Ядем различна храна от тази в Европа. Има разлика в съдържанието и цените на продаваните у нас стоки, обяви д-р Любомир Кунунски от БАБХ.
Преди близо месец, агенцията по храните започна проверка на 31 хранителни продукта от 5 групи, закупени в България и Германия. Целта на проверката беше да се установи дали съдържанието съответства на етикета.
Проверените групи храни са шоколад, безалкохолни, местни, млечни и детски храни.
Сравнителното изследване е от идентични продукти и марки. Още при етикирането едни и същи храни са с различни етикети – в 7 продукта има разминаване.
При безалкохолните напитки, в Германия са със захар и това е обявено на етикета, а у нас са с глюкозо-фруктозен сироп. При натуралните сокове, в Германия са със 100% плодове, у нас не са изцяло плодови.
Под една и съща марка на храната тя е с различно съдържание, поясни Кунински.
Разминаване има и в детските храни. При пюретата 1,5% е съдържанието протеин на 100 грама продукт в Германия, а в България е 1%.
Подобни разминавания има и при местните продукти. Изследвани са 6 вида – 1 шунка, 1 консерва и няколко вида колбаси. Проверката е установила, че няма влагане на друг тип месо. Изследвани са и за соев протеин.
Проверено е и водното съдържание, белтъците, мазнините и т.н. В един от местните продукти колбас водното съдържание е с 3,2% по-високо от германското.
Съдържанието на мазнини в българските продукти е с 1,2 % по-малко. Има разлика в съдържанието на сол – у нас то е с 0,12 повече от европейския продукт.
При проверката на шоколад е гледан външния вид, разрезната повърхност и цвета. Установено е различие в един и същ вид сирене. Проверката е наблегнала на вида, вкуса, разрезната повърхност. Немския аналог е бил по-бял.
Изводът, който направи експертът е, че храните са безопасни и коректно етикетирани.