Боядисването на яйца по Великден е една от най-разпознаваемите и обичани християнски традиции. То символизира новия живот, който идва с възкресението на Иисус Христос, и носи дълбок духовен смисъл, съчетан с радост и надежда.
Червеното яйце – знак на жертвата и благословение
Първото яйце винаги се боядисва в червено – цвета на Христовата кръв, пролята на кръста, и знак на Неговата жертва. Но червеното е и символ на победата над смъртта, на вечния живот и радостта от Възкресението.
С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а след това и на всички от семейството. То се оставя отделно от останалите яйца и се пази през цялата година, като носи здраве, късмет и закрила на дома. На следващата година то се подменя с новото първо яйце, а старото се изгаря или заравя ритуално.
Обикновено яйцето се съхранява на видно място – във витрина или на иконостаса, където да не се счупи.
Още едно червено яйце – за църквата
Второто червено яйце, което се боядисва, се носи в храма в нощта срещу Великден – по време на празничната литургия, или се оставя на следващия ден. То е израз на благодарност, вяра и участие в общата радост от Възкресението.
Ярките цветове – радост и надежда
Освен червеното, останалите яйца се боядисват в ярки цветове, които символизират радостта от живота, пролетта, възраждането на природата и надеждата, с която християните посрещат празника.
Кога се боядисват яйцата?
Традицията повелява великденските яйца да се боядисват в два основни дни:
- На Велики четвъртък – рано сутрин, след посещение на църква;
- Или на Велика събота – преди Възкресението.
И в двата случая, това действие е не просто ритуал, а израз на вяра, благословия и духовна подготовка за най-големия християнски празник – Великден.