България е номер едно в Европейския съюз със своите 32% дял на сивата икономика, заяви проф. Кръстьо Петков, председател на Съюза на икономистите в България.
Днес и утре в КНСБ над 30 синдикати от цяла Европа провеждат среща на Паневропейския съвет на Международната конфедерация на профсъюзите.
На нея стана ясно, че около 40 % от работещите в света се причисляват към т.нар. неформална икономика. Оборотът от нея достига до рекордните 20 трилиона долара. В Индия например 92% от икономиката се определя като „неформална“.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров, който беше домакин на срещата заяви, че всички глобални институции разпознават неформалната икономика като заплаха за световния ред. Той е категоричен, че трябва достойният труд да бъде наложен като стандарт, а тези хора и правата им да бъдат защитени. За пример той даде ръчно направените мартенички, които вече заляха столицата. Продавачите им също спадат към неформалната икономика.
Според представителите на срещата т. нар „сива икономика“ съществува и във формалната икономика, а процентът й дори в богатите страни е висок.
Според Пламен Диитров на първо място трябва да стане ясно кой – кой е в неформалната икономика, за да може да му се помогне. Това трябва да направи правителството на всяка страна поотделно. България е една от първите страни, който са поставили този проблем още от 2002 година.
В рамките на срещата на профсъюзите е бил обсъден проектът за препоръка на Международната организация на труда за преход от неформална към формална икономика.
До юли се очаква да бъде изготвен да бъде одобрен стандарт, който синдикатите подготвят, а отделните страни трябва да приложат индивидуално.