София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Избирателните секции в ЕС – без ограничения

Парламентът прие на първо четене 3 от 12-те законопроекта

8 годиниИЗБОРИ 2016 5 Боряна Райчева

Парламентът прие на първо четене 3 от 12-те законопроекта за изменение и допълнение на Избирателния кодекс. С приетите в пленарна зала текстове се предвижда отпадането на ограничението от максимален брой избирателни секции в чужди държави – 35, но само за държави-членки на Европейския съюз. Промените предвиждат и въвеждане на възможността в една избирателна секция да се гласува в повече от една изборна урна. Депутатите приеха на първо четене и така нареченият „консенсусен законопроект”.

Той въвежда възможността за двата вида мажоритарни избори – за кметове и за президент и вицепрезидент, в методиката на определянето на резултатите да се зачита тежестта на отрицателния вот, отразен в квадратчето „Не подкрепям никого”.  Парламентът отхвърли предложението на независимия народен представител Велизар Енчев, предвиждащо да не се допуска откриване на избирателни секции в чужди държави, където има обявено военно или извънредно положение.

Вторият законопроект на Велизар Енчев предвижда отпадане на задължителното гласуване и премахването на квадратчето „Не подкрепям никого”, което според него е в противоречие на конституционната норма, че гласуването е право, а не задължение. Депутатите отхвърлиха и предложението на парламентарната група на АБВ, което предлагаше промени изискването за брой секции в чужбина от 35 на 55. Според тях тази норма е приета без никакъв сериозен анализ, а по сигнали на българи, живеещи в други държави, в които 35 секции са недостатъчни. 

На първо четене бе отхвърлен и внесеният от независимият народен представител Лютви Местан законопроект, предвиждащ отпадане на задължителното гласуване и възстановяване на отменените правила за образуване на секции в чужбина. Законопроектът предвижда и възможността предизборната кампания да се води и на друг език, но със задължително осигурен превод на български.