София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Макрон под натиск,стотици ранени по време на протести във Франция

Президентството обяви, че посещението на крал Чарлз III следващата седмица е отложено

1 годинаПолитика 3 Антония Лазарова

Френският президент Еманюел Макрон беше изправен пред нарастващ натиск в петък след бурни демонстрации, при които бяха ранени повече от 400 служители на силите за сигурност, а центровете на големите градове бяха обвити в сълзотворен газ и дим.

Повече от 450 души бяха арестувани в четвъртък по време на най-жестокия ден на протести от началото на годината срещу опита на Макрон да повиши възрастта за пенсиониране на 64 години.

Френското президентство обяви в петък, че посещението на крал Чарлз III следващата седмица е отложено, след като профсъюзите обявиха нов ден на стачки и протести във вторник, по време на това, което трябваше да бъде пътуването на британския монарх.

„Предвид обявяването вчера на друг национален ден на протести срещу пенсионната реформа във вторник, 28 март, посещението на Чарлз III, първоначално планирано за 26-28 март, беше отложено“, се казва в съобщението.

Решението беше "за да можем да посрещнем Негово Величество Крал III в условия, които отразяват нашите приятелски отношения", се добавя в него.

„Имаше много демонстрации и някои от тях се превърнаха в насилие, особено в Париж“, каза министърът на вътрешните работи Дарманин пред канала CNews, като даде данни за броя на арестуваните и ранените.

Повече от 900 пожара бяха запалени около столицата в четвъртък, каза той, като радикални анархистки групи бяха обвинени за подпалване на несъбрани боклуци и разбиване на витрини, което доведе до чести сблъсъци с полицията за борба с безредиците.

В югозападната част на Бордо протестиращи подпалиха входа на кметството, като за кратко предизвикаха страх за цялата сграда, докато пожарникарите не пристигнаха, за да я изгасят.

„Защо бихте направили мишена нашата общинска сграда, всички хора в Бордо? Мога само да го осъдя по най-категоричния възможен начин“, каза кметът на Бордо Пиер Хурмик пред радио RTL в петък.

Повече от един милион души излязоха на марш в цялата страна в четвъртък, като протестното движение беше подсилено от тактиката и изявленията на Макрон през последната седмица.

Шумът около законодателството за промяна на възрастта за пенсиониране – което Макрон прокара през парламента без гласуване миналата седмица – създаде още една огромна вътрешна криза за президента само 10 месеца след втория му мандат на власт.

Но Дарманин, хардлайнер в центристкото правителство на Макрон, отхвърли призивите на политически опоненти и протестиращи за оттегляне на пенсионната реформа.

„Не смятам, че трябва да оттеглим този закон заради насилие“, каза той.

„Ако е така, това означава, че няма държава. Трябва да приемем демократичен, социален дебат, но не дебат с насилие.“

Избирателната активност в Париж и други градове в четвъртък беше по-висока от миналата седмица, когато инерцията изглеждаше отслабваща.

Решението на Макрон да прокара законодателството през парламента и отказът му да отстъпи в телевизионно интервю в сряда изглежда активизираха много противници.

„Има същността – реформата на пенсионната система – и след това има другият въпрос за това как функционира демокрацията“, каза 21-годишният студент Джудикал Юге пред АФП по време на протестите.

„Мисля, че сега това е по-скоро източник на гняв, отколкото същността.“

Коментатори се питат как ще приключи кризата, само четири години след като антиправителствените демонстрации на "жълтите жилетки" разтърсиха страната.

"Никой не знае къде е изходът. Няма лесен", каза пред АФП политологът Бастиен Франсоа от университета Сорбона в Париж.

„Всичко зависи от един човек, който е пленник на политическата ситуация.

Лидерът на умерения профсъюз CFDT, Лоран Бергер, каза в петък, че е разговарял със сътрудник на президента и е предложил спиране на прилагането на закона за пенсиите за шест месеца.

„Това е моментът да кажем „слушайте, нека поставим нещата на пауза, нека изчакаме шест месеца“, каза Бергер пред радио RTL. — Щеше да успокои нещата.

Боклук все още се събира по улиците на Париж поради продължаващата стачка на сметосъбирачите, докато блокадите на петролни рафинерии от стачкуващи работници започват да създават недостиг на гориво в цялата страна.

Министерството на енергийния преход предупреди в четвъртък, че доставките на керосин за столицата и нейните летища стават „критични“.

Повече полети бяха отменени този уикенд на летища в страната поради стачка на ръководителите на полети.

Профсъюзните лидери изразиха задоволство, че протестното движение е получило втори вятър, като същевременно осъдиха насилието, извършвано в по-голямата си част от анархистки групи, известни като „черни блокове“.

Около 1,089 милиона души са протестирали в цяла Франция в четвъртък, съобщи вътрешното министерство, което показва, че активността в Париж е 119 000, най-високата за столицата от началото на движението през януари.

Общата национална цифра все още е по-ниска от 1,28 милиона души, които маршируваха на 7 март, според данни на правителството.

Синдикатите твърдят, че рекордните 3,5 милиона души са протестирали във Франция и 800 000 в столицата.

Сблъсъци между полиция и протестиращи имаше и в градовете Лил, Нант, Рен и Тулуза.