София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

РАЗКРИТИЕ: Изключване на захранването е причина за самолетната катастрофа в Непал

Самолетът се разби в дефилето на река Сети, само на 1.5 км от летището, убивайки всички на борда

5 месецаКрими 1 Марияна Стойчева

Пилотът на непалски пътнически самолет, който катастрофира през януари, най-вероятно е изключил по погрешка захранването. Това установи разследването на инцидента, при който загинаха всички 72-ма души на борда.

Прекъсването на захранването е причинило загуба на тяга, която е довела до "аеродинамичен срив", съобщава Би Би Си, като се позовава на доклада от разследването.

Полетът на "Йети ерлайнс" (Yeti Airlines) от столицата Катманду до туристическия град Покхара е най-смъртоносната самолетна катастрофа в Непал от 30 години.

Той е бил третият за деня на екипажа на ATR 72 на 15 януари.

Частният самолет се разби в дефилето на река Сети, само на 1.5 км от летището, убивайки всички на борда.

"Поради инерцията си самолетът е летял 49 секунди, преди да удари земята", каза авиоинженерът Дипак Прасад Бастола, член на разследващата група, пред "Ройтерс".

Пилотите вероятно са поставили лостовете, които контролират мощността, в позиция на оперение, вместо да изберат лоста за клапите, обясни той. Това е накарало двигателя "да работи на празен ход и да не произвежда тяга".

Екипажът не е успял да идентифицира проблема и да предприеме коригиращи действия въпреки предупрежденията на автоматичния панел.

Докладът от разследването посочва липсата на подходящо техническо и базирано на умения обучение, голямото работно натоварване, стреса и неспазването на стандартните оперативни процедури като фактори, допринесли за инцидента.

В доклада се казва, че самолетът е бил правилно поддържан, не е имал дефекти и че екипажът в пилотската кабина е бил квалифициран в съответствие с правилата и разпоредбите на Службата за гражданска авиация на Непал.

В разследването са участвали повече от дузина следователи от САЩ, Канада, Франция и Сингапур, посочва Би Би Си.

Снимка: БГНЕС