София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Световната банка: Рецесията в България е неизбежна, ще страдат най-бедните

През 2021 година се очаква БВП да нарасне

4 годиниИкономика 4 Боряна Райчева

След по-добрия от очакваното ръст на БВП през 2019 г., икономиката на България, наедно с другите страни от ЕС, ще изпадне в рецесия през 2020 г. заради пандемията COVID-19. Очаква се БВП да намалее с 3,7% през 2020 г., според Пролетната икономическа актуализация на Световната банка за Европа и Централна Азия.
В допълнение към регионалната прогноза, Икономическата актуализация призовава за решителни политически мерки, които дават приоритет на инвестициите в системите за здравеопазването и осигуряват мрежи за безопасност за хората, особено най-уязвимите, с цел да се смекчат въздействията от пандемията COVID-19 (Coronavirus) в Европа и Централна Азия.
Прогнозите за икономическите последици от COVID-19 са обект на значителна несигурност. Симулационните упражнения илюстрират обхвата на резултатите от растежа, които могат да се реализират в резултат на пандемията. Сценариите предполагат, че регионалният растеж ще изпадне в рецесия през 2020 г., като се свие между -4.4 и −2.8 процента заради пандемията на коронавирус, преди да се възстанови през 2021 г., когато се въведат политически мерки, цените на световните суровини постепенно се възстановят и търговията се засили. Според прогнозата за 2021 г. за растеж на БВП на България той трябва да достигне 3,9%.
„През тези изключително трудни времена е наложително политиците да действат решително“, казва Кирил Мюлер, вицепрезидент на Световната банка за Европа и Централна Азия. „Това означава да се движим бързо за укрепване на здравните системи и мрежите за социална сигурност, поддържайки частния сектор и запазвайки финансова стабилност и увереност - всичко това е от решаващо значение за живота на хората.“
Според Фабрицио Зарконе, мениджър на Световната банка за България, Чехия и Словакия, „Сега повече от всякога е необходим специален акцент върху бедните, тъй като те са по-уязвими от здравни сътресения и е по-вероятно да страдат от загуби на доходи в резултат на карантините и прекъсването на икономическата дейност."
Докладът призовава за подкрепящи мерки като парични преводи или субсидии за здравеопазване, за да се помогне на уязвимите хора и семейства, и временни бизнес кредити, и данъчни облекчения за бизнеса, за да се намали спадът и да се запазят работните места.
Групата на Световната банка предприема широки и бързи действия, за да помогне на развиващите се страни да засилят своя пандемичен отговор, да увеличат наблюдението на болестите, да подобрят публичните здравни намеси и да помогнат на частния сектор да продължи да оперира и поддържа работни места. Той осигурява до 160 милиарда долара финансова подкрепа през следващите 15 месеца, за да помогне на страните да защитят бедните и уязвимите, да подкрепят бизнеса и да засилят икономическото възстановяване.

Линк към оригиналната статия