София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Лъчезар Борисов: Цифровизацията е бъдещето пред промишленото производство

"Дигитализацията трябва да обхване повече сектори“

7 годиниИкономика 1 Боряна Райчева

Цифровизацията стимулира конкурентоспособността на предприятията и промишленото производство и ще повиши заетостта в сектори, които генерират висока добавена стойност в икономиката. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов, който участва в конференцията "Европа- начело на дигиталната трансформация: Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 г.", организирана от Американската търговска камара в България.

На събитието присъстваха още вицепремиерът Томислав Дончев, министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 Лиляна Павлова, зам.-министърът на транспорта Димитър Геновски и Карл Кокс, президент на Американската търговска камара към ЕС.

Заместник- министър Борисов посочи, че информационните технологии играят централна роля в стратегията за икономически растеж в Европа, а цифровата икономика расте 7 пъти по-бързо от реалната икономика.

Заместник-министърът на икономиката, подчерта, че данните за развитието на българската икономика през последното десетилетие показват, че тя следва световната тенденция на дигитализация на бизнес отношенията, като в областта на информационните технологии и услуги, където работят близо 10 хил. компании, само за миналата година са осигурили заетост на над 47 хил. души или 4.7% от заетите в икономиката.

По думите му дигитализацията трябва да обхване повече сектори и отрасли и затова Министерството на икономиката, по предложение на работодателските организации е предприело редица инициативи за развитието на цифровата икономика, като е разработило

Борисов обяви, че се подготвя ваучерна схема по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, която има за цел да се улесни достъпа на малките и средните предприятия до цифрово ноу-хау и технологии, като се предоставят стимули за свързване с доставчиците на услуги в областта на информационните и комуникационни технологии, както и че се предвиждат мерки по закона за насърчаване на инвестициите, които да поставят акцент върху дигитализацията на българската икономика.