Тайбрек в мача за световната шахматна титла

Карлсен и Карякин завършиха наравно в класическите партии

7 годиниСпортни 12 Боряна Райчева

Световният шампион Магнус Карлсен и претендентът Сергей Карякин не успяха да излъчат победител в последната класическа партия от мача за шахматната корона.

Норвежецът и руснакът направиха много бързо реми и сега ще трябва да определят победителя в тайбрек. Те си стиснаха ръцете на 30-ия ход след по-малко от 45 минути игра. Така резултатът след редовните дванадесет партии остана равен - 6:6.

Карлсен и Карякин записаха общо десет ремита и успяха да се победят само по веднъж. Вторник е почивен ден, а новият шампион ще стане ясен в сряда.

Двамата ще изиграят четири партии ускорен шах с контрола 25 минути плюс 10 секунди на ход. Ако след тях резултатът отново е равен, ще има две партии блиц шах с контрола 5 минути плюс три секунди на ход.

При ново равенство ще има още две блиц партии. Ако и тогава 25-годишният норвежец и 26-годишният руснак не излъчат победител, шампионът ще бъде определен в т.н. партия "Армагедон". Завърши ли и тя с реми, игралият в нея с черните фигури ще спечели титлата.