Черно море пренаписа историята в шоу с Левски

"Моряците" изравниха свой 50-годишен рекорд и излязоха втори в елита

20 дниФутбол 120 Симеон Кисьов

Черно море срази Левски с 3:1 на своя стадион „Тича“ в мач от 29-ия кръг в efbet Лига и пренаписа историята си, изравнявайки свой 50-годишен рекорд от девет поредни домакински победи. За последно "моряците" имаха такова постижение през сезон 1973/74. Исмаил Иса (40) изведе варненци напред в резултата, а Рикрадиньо (51) изравни малко след почивката. Андреас Калкан (67) и Атанас Илиев (81) донесоха трите точки на "моряците", които изпревариха ЦСКА на втората позиция във временното класиране.

Първата добра възможност се откри пред домакините във 2-ата минута, когато Патрик-Габриел Галчев сбърка отдясно, като позволи на Андреас Калкан да му отнеме топката. "Моряците" веднага организираха бърза контраатака, която завърши с опасен удар на Илиан Илиев от границата на наказателното поле и топката премина покрай гредата. Четири минути след това Рикардиньо се строполи в наказателното поле след съприкосновение с Виктор Попов, но получи жълт картон за симулация. Малко след това "сините" отправиха първия си удар към противниковата врата. Джавад Ел Джемили получи пред наказателното поле и видя коридор за стрелба, но прати топката над вратата, пазена от Иван Дюлгеров.

В 13-ата минута Мазир Сула получи подаване отдясно и центрира по земя. Кристиан Димитров не изчисти добре, като топката отново се озова с алжирския халф, който се справи с Цунами и нанесе опасен удар, който след рикошет излезе в корнер. Последваха скучни минути без сериозни положения и чак в 35-ата минута гостите сбъркаха при изнасянето на топката. Исмаил Иса напредна с топката и нанесе удар, който попадна в тялото на Кристиан Димитров. Пет минути след това Васил Панайотов центрира остро по земя, а Исмаил Иса се вклини между Фернандес и Димитров и прати топката във вратата за 1:0. В последната минута на първата част Джавад Ел Джемили получи отляво, навлезе в наказателното поле и отправи слаб удар, който не затрудни вратаря на домакините.

След почивката Левски се възползва от първата неточност в защитата на своя съперник и изравни. В 51-ата минута Галчев намери Петков пред наказателното поле и последният пусна към Рикардиньо, а бразилецът със силен удар в близкия ъгъл вкара за 1:1.

В 67-ата минута Черно море възстанови аванса си. Мазир Сула със страхотен пас изведе Иса зад гърба на Фернандес. Нападателят напредна и нанесе удар, който Иван Андонов успя да избие, а Андреас Калкан реализира за 2:1 в опразнената врата. Добрата игра на домакините продължи и в 81-ата минута те стигнаха до трети гол след груба грешка на привлечения през зимата Хоакин Фернандес. Уругваецът подаде топката на Уеслен Жуниор, който изведе Атанас Илиев сам срещу Андонов и нападателят не сбърка за 3:1.

До края на двубоя футболистите на Левски не успяха да стигнат до опасност пред вратата на Иван Дюлгеров и да върнат интригата в двубоя.

След успеха си Черно море събра 61 точки и излезе на втората позиция с една точка пред ЦСКА и на 8 от лидера Лудогорец, който е с мач по-малко. Левски е пети с 51 точки и изостава на две от четвъртия Локомотив Пловдив, който може да увеличи преднината си при победа над Берое в Стара Загора.