Целуването е важен знак за изразяване на емоциите така, както е прието според различни ритуали. На 6-и юли ежегодно отбелязваме Световния ден на целувката.
Някой учени са решили да се вгледат по-внимателно в този ритуал, създавайки нова наука – филематология, дисциплина изучаваща основните физиологични и психологически особености на целуването.
По-точно, изучавайки „микробен пейзаж“ на хората, които нямат връзка и такива, които се целуват активно в продължение на минути, часове и дори дни.
Микробният пейзаж е понятие, характеризиращо особеностите на микроорганизмите при тяхното взаимодействие едни с други и заобикалящата ги среда.
Установено е, че всеки човек има свой „микробен пейзаж“, който има различен състав, в зависимост от местоположението на телата.
Целуването е интересен процес за учените, който задейства разпределението на гъсторазпределени точки на микробната флора. В устата има повече видове бактерии, в сравнение с останалите части на стомашно-чревния тракт, те варират между 160 до 300 вида. Получава се така, че според микробната популация устата е най-мръсното място в човешкото тяло.
По време на продължително целуване протича активен обмен на микроорганизми: общо за 10 секунди се обменят 80 милиона бактерии. Ако целуването е редовно, то в резултат на микробния обмен се установява равновесие, което се изразява в сходство между двамата влюбени.
За подобно дълбоко сходство учените казват, че трябва да се потопите в продължително целуване поне девет пъти на ден.