На 16 ноември отбелязваме Международния ден без тютюнопушене, като тазгодишната кампания, организирана по повода от Министерството на здравеопазването минава под мотото „Пушенето и ти“.
По традиция на този ден се припомнят всички рискове, на които са изложени любителите на цигарите, както и редите, които те нанасят с избора си на своите близки и приятели, правейки ги съпричастни към тази си зависимост.
Причината за високия здравен риск, до който водят цигарите техният състав. В тях са открити над 4000 химични вещества, от които поне 250 са определени като опасни, а 50 като канцерогенни.
Ограничаването на тютюнопушенето може да помогне на всеки човек. Твърди се ,че само година след спирането на цигарите, рискът от сърдечносъдови заболявания намалява рязко. Пет години след отказът им пък намалява и рискът от развитието на рак на устата, гърлото или жлъчката. След 10 години намалява наполовина и опасността от развитие на тумор на белия дроб.
Изследванията показват, че България е сред първенците по брой на пушачите. Особено притеснителен е фактът за високия процент на пушещите у нас младежи.
По данни на Европейския училищен изследователски проект за алкохол и други наркотици (ESPAD) за 2015 г. 7% от учениците на възраст до 13 г. употребяват ежедневно цигари, като процентът при 16 годишните нараства до 25%.